تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
قیمت سوله - سبک طرح

قیمت سوله

مدیر    31 اردیبهشت 1401    بدون نظر   

در این مطلب قصد داریم در مورد قیمت سوله از جهت ساخت و نصب که نتیجه طرح و ساخت مجموعه سبک طرح میباشد ، مطالب مفیدی خدمتتان ارائه کنیم . از جمله مهمترین فاکتورهایی که بطور مستقیم و غیر مستقیم قیمت سوله را تحت تاثیر قرار می دهند میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاربری و الزامات طراحی سوله
 • طراحی سوله
 • قیمت مصالح مصرفی در ساخت سوله
 • دستمزد ساخت و نصب سوله
 • هزینه های حمل و جرثقیل نصب

در ادامه هر کدام از این آیتم های تاثیرگذار بر قیمت سوله را بصورت جداگانه بررسی خواهیم کرد . البته دقت داشته باشید که این فاکتور ها مهمترین و کلی ترین آیتم ها می باشند لذا اطلاع از این آیتم ها و شناخت نحوه تاثیر گذاری آنها بر روی قیمت سوله ، به مدیریت هزینه ها بسیار کمک خواهد کرد .

تاثیر کاربری و الزامات طراحی سوله در قیمت سوله

هر سازه صنعتی (سوله) که در هر بخش از صنعت قرار است ساخته شود بسته به نیازها و الزامات پروژه طراحی های عمدتاً منحصر به فردی خواهند داشت . به فرض مثال سازه خاصی که در یک مجموعه ذوب آهن با جرثقیل های با ظرفیت حمل بالا و ارتفاع کناری زیاد قرار است مورد استفاده قرار بگیرد با یک سوله که کاربری آن “سردخانه” می باشد به لحاظ الزامات طراحی و هندسه طرح تفاوت های بسیار زیادی خواهد داشت.

جهت مشاوره و همچنین صحبت با کارشناسان می توانید همه روزه از ساعت 8 تا 20 از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید
09140856001 ( مهندس فتح پور ) –  09144172368 ( مهندس باهر )

زمانی که شما به عنوان همکار و یا کارفرمای یک پروژه با مجموعه سبک طرح تماس می گیرد ، اولین سوالی که کارشناسان ما از شما خواهند پرسید ، در مورد کاربری و ابعاد سوله می باشد. سوله ها انواع کاربری ها را می توانند شامل شوند . از کاربری صنعتی گرفته تا کاربری های دامداری ، ورزشی ، نظامی ، انباری ، آشیانه هواپیما ، سوله سردخانه و … .

قیمت ساخت سوله سال 1401

متراژدهانه سوله ستون وزن در متر هزینه اجرت و مصالح هزینه کل در هر متر
سوله با دهانه 12 متری ۰ 21 تماس بگیرید
سوله با دهانه 15 متری ۰ 21 تماس بگیرید
سوله با دهانه 17 متری ۰ 23 تماس بگیرید
سوله با دهانه 20 متری ۰ 24 تماس بگیرید
سوله با دهانه 25 متری ۰ 26 تماس بگیرید
سوله با دهانه 26 متری ۰ 23 تماس بگیرید
سوله با دهانه 30 متری ۰ 28 تماس بگیرید
سوله با دهانه 32 متری ۰ 25 تماس بگیرید
سوله با دهانه 35 متری ۱ 24 تماس بگیرید
سوله با دهانه 40 متری ۱ 22 تماس بگیرید
سوله با دهانه 50 متری 2 23 تماس بگیرید
سوله با دهانه 60 متری 2 24 تماس بگیرید
سوله دامداری دهانه 32 متری 2 17 تماس بگیرید

دومین فاکتور در حیطه کاربری و الزامات طراحی سوله ، بخش مربوط به ابعاد هندسی سوله مدنظر کارفرما میباشد.

دومین سوالی که کارشناسان مجموعه سبک طرح در مورد آن سوال خواهند پرسید ، این است که سوله درخواستی شما چه ابعادی دارد؟ بطور مشخص ، در مورد ابعاد دهانه سوله ، تعداد دهانه های چسبیده به هم ، طول سوله ، ارتفاع کناری سوله پرسیده خواهد شد. در این بین فاکتور دهانه سوله ، اصلی ترین فاکتور تاثیر گذار در قیمت سوله خواهد بود.

طراحی سوله

در این بخش از بررسی اصلی ترین فاکتورهای تاثیر گذار در محاسبه قیمت سوله ، به بحث طراحی سوله خواهیم پرداخت. قبل از ارائه این مطلب ، خدمتتان این نکته را عرض می کنیم که بزرگترین مزیت رقابتی مجموعه سبک طرح ، بحث طراحی سوله است . یکی از افتخارات ما در خصوص طراحی سازه های صنعتی ، طراحی سبک و بهینه سازه های صنعتی می باشد ، برای اطمینان از این موضوع از مجموعه ما درخواست نمائید تا روزمه فعالیت های طراحی این مجموعه را در اختیارتان قرار دهیم.

در بحث طراحی سوله ، کارشناسان ما در وهله اول یک چک لیست طراحی را برایتان ارسال خواهند کرد تا اینکه مشخصات هندسی ، منطقه ساخت ، ظرفیت جرثقیل در صورت نیاز و … که در این چک لیست گنجانده شده است توسط شما تکمیل گردد.

کاهش قیمت سوله با نسل جدید سازه های سبک

تاثیر شگرف طراحی اصولی سازه در مدیریت قیمت سوله

روال طراحی مجموعه سبک طرح به این صورت است که ابتدای به ساکن یک طرح شماتیک را برای کارفرما ارسال می کنیم تا اینکه کارفرما اولین تاییدیه خود در خصوص طرح شماتیک را ارائه دهد ، بعد از آن به مدت یک هفته الی ده روز کاری (بسته به حجم پروژه) طول می کشد تا اینکه نقشه های سازه در اختیار کارفرمای پروژه قرار گیرد ، بعد از اینکه نقشه ها آماده شدند ، کارفرما می تواند در هر شهر و استانی که باشد نسبت به درخواست مجوز ساخت اقدام نماید.

در آخر این بخش به این نکته توجه کنید که یک طراحی بهینه باعث خواهد شد که هزینه های یک پروژه به شدت پایین باشد . با تجربه زیادی که مجموعه سبک طرح در طی چندین سال فعالیت گسترده به آن نائل شده است ، می تواند به عنوان یک مشاور طرح مطمئن در کنار کارفرمایان محترم قرار گیرد.

قیمت مصالح مصرفی در ساخت سوله

مصالح مصرفی که در ساخت اسکلت سوله مورد استفاده قرار میگیرد عبارتند از آهن آلات ، سیم جوش ، رنگ، پیچ و مهره . بعد از اینکه نقشه های سازه تهیه ،، کنترل و تایید شدند ، لیست مصالح فوق الذکر تهیه شده و استعلام قیمت را به راحتی می توان انجام داد.

برآورد قیمت ساخت سوله

در پیش فاکتورهای قیمت سوله که توسط مجموعه سبک طرح برای متقاضیان ساخت سوله ارسال می شود ، به علت نوسانات قیمت بازار آهن آلات ، قیمت روز آهن آلات قیمت می شود. به هنگام عقد قرارداد با کارفرمایان ، لیست نهایی خرید مصالح آهن آلات استعلام قیمت شده و بر مبنای آن قرارداد ساخت و نصب سوله بسته می شود.

دستمزد ساخت و نصب سوله

دستمزد ساخت و نصب سوله در مجموعه سبک طرح بر مبنای قیمت اعلامی توسط اتحادیه سازندگان سازه های فلزی صورت می گیرد، در زیر تصویر قیمت مصوب اتحادیه آورده شده است. در نرخ نامه سه ماهه اول سال 1401 ساخت اسکلت سالن های متعارف (سوله های متعارف) به ازای هر کیلوگرم 120000 ریال دستمزد ساخت بوده و دستمزد نصب سالن های متعارف نیز 15000 ریال قید شده است. جزئیات و جدول افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران | جدول افزایش دستمزد سال 1401 کارگران به شرح زیر است:

 • اعلام دستمزد کارگران برای سال 1401
 • حقوق روزانه: 1.393.250 ریال
 • حقوق ماهیانه: 41.797.500 ریال
 • پایه سنوات روزانه: 70.000 ریال
 • حق مسکن: 650 هزار تومان
 • بن کارگری: 850 هزار تومان

مجددا ذکر این نکته الزامی است که مزیت رقابتی اصلی مجموعه سبک طرح ، اوزان پایین سوله های طرح و ساخت شده می باشد . در بازار ساخت و نصب سازه های صنعتی در حال حاضر حتی تا قیمت 45000 دستمزد ساخت و نصب توسط سوله سازان ارائه می شود. رسالت مجموعه سبک طراحی بهینه سازه های صنعتی در کنار ساخت سوله با بهترین کیفیت برای ارائه قیمت سوله در نهایت تناسب می باشد.

چرا اطلاع از قیمت سوله به این اندازه اهمیت دارد ؟

هزینه ها همواره می توانند شامل قیمت محصول ، اجرت و دستمزد ، هزینه های حمل و نقل و … باشند . سوله نیز یکی از موارد چندبخشی در محاسبات قیمت است به عبارتی در محاسبات قیمت سوله چندین فاکتور دخالت دارند که در ابتدای مطلب به آنها اشاره شد .

قیمت روز ساخت سوله

برخی از کارفرمایان و سازندگان که قصد اجرای یک واحد تولیدی ، صنعتی ، انبار و … در منطقه مدنظر خود را دارند پس از کش و قوس های فراوان به این نتیجه می رسند که ساخت سازه توسط سوله بهترین روش برای بهره برداری از محیط مدنظر و افرودن ارزش به زمین تحت تملک است . اما در این بین مطمئنا کارفرمایان اقدام به مشاوره ، بررسی قیمت و کاهش هزینه ها خواهند نمود .

این کاهش قیمت همواره درست نیست ، در اکثر مقالاتی که در آن بخشی را به بررسی قیمت های ساخت و ساز اختصاص دادیم تاکید داشتیم که هرگز کیفیت را نباید فدای هزینه کنید . سوله از جمله سازه هایی است که برای استفاده چندین ساله اجرا خواهد شد به همین دلیل نمیتوان در ساخت آن ، با کاهش مصالح مصرفی و یا ساخت سازه با انواع ارزان سوله ها ، استحکام و ارزش زمین و سازه را کاست .

یکی از مواردی که همواره در بین مشاوره ها مشاهده می شود این بوده که مجری قبل از ارزش قایل شدن برای کیفیت سازه ، در همان ابتدا صحبت از هزینه نموده و با جلمه ” کدام سوله برای ما در این شرایط ارزان تر است ” صحبت را آغاز کرده و یا ادامه میدهد . مطالعه در رابطه با انواع سازه های مختلف و سطوح قیمتی آنها باعث می شود تا کارفرمایان همواره تصور کنند که ارزان ترین سوله ها همیشه خوب هستند و یا سوله های سبک برای ساخت هر نوع سازه باعث کاهش قیمت خواهد شد . در این موارد باید دقت داشته باشید که مشاوره اولیه با سوله ساز دقیقا برای تصمیم گیری در مورد این موارد است .

مهم ترین نکته در کاهش قیمت سوله

کشور ما ، کشوری 4 فصل با مناطق آب و هوایی مختلف است . بر همین اساس و با توجه به دستورات ساخت و ساز واحد های مسکونی ، صنعتی و … باید طبق محاسبات صحیح و شرایط هر منطقه اقدام به طراحی و اجرای سازه ها کرد . سوله نیز یکی از سازه هایی است که باید در ساخت و ساز آن نکات زیادی را در محاسبات دخیل کرد . بار های وارد بر سازه ، همچون بار برف ، باد ، زلزله ، وزن نهایی سازه ، آزمایشات انجام شده بر روی خاک محل و چندین و چند مورد مهم دیگر همگی نهایتا مشخص خواهند نمود که چه نوع سوله برای ساختمان شما میتواند مجوز ساخت را دریافت نموده و اجرا شود .

پس از طراحی سازه لازم است تا از نهادهای مربوطه همچون نظام مهندسی ، ورزات بهداشت ، جهاد کشاورزی و … ( هرکدام که مربوط به کسب و کار شما بود ) مجوز ساخت را دریافت کرد . این موارد بسیار زیاد هستند و باید سوله ساز تمامی آنها را مدنظر داشته و نهایتا اقدام به تنظیم دفترچه محاسبات نموده و تاییدیه آن را از نظام دریافت کنند . در مقالات سایت به مواردی که جهت تایید دفترچه محاسبات مورد نیاز است نیز اشاره شده است و میتوانید ضمن مطالعه سایر مقالات سایت در رابطه با این موارد اطلاعات کاملی نیز بدست آورید . شما ضمن مطالعه مقالات موجود در سطح وب می توانید اطلاعات لازم در مورد سازه های سوله را بدست آورده و در جلسه مشاوره با سوله ساز آنها را مد نظر داشته باشید . ضمن همکاری با سوله سازان و مجریان کاربلد ، از ساخت سازه های خود به بهترین شکل و با رعایت کامل استاندارد ها ، اطمینان خاطر داشته باشید که قیمت سوله شما به درستی محاسبه می‌گردد .

سوله ساز چگونه میتواند قیمت سوله را کاهش یا افزایش دهد ؟

در این بخش از صفحه مربوط به قیمت سوله ، قصد داریم تا یک موضوع را برای همیشه خدمتتان با ساده ترین زبان روشن کنیم . طراحی سوله تاثیر بسزایی در کاهش هزینه ها دارد . برای ساخت یک سوله در گام اول 4 فاکتور اساسی مورد بررسی قرار میگیرد :

 • عرض دهانه سوله ( این فاکتور تاثیر گذارترین مورد در هزینه ساخت سوله است )
 • طول سوله ( که تاثیر چندانی در هزینه ها ندارد مگر در برخی از سازه های کوچک )
 • ارتفاع سوله ( که برای سازه های استاندارد روی 6 متر است و بازهم به اندازه عرض دهانه در قیمت تاثیر ندارد )
 • محل ساخت سوله ( که بیشتر تعیین کننده نوع سوله و مسبب دخیل شدن برخی فاکتور ها در محاسبات سوله است )

مهم ترین موردی که در برآورد قیمت سوله تاثیر خواهد گذاشت ، اندازه دهانه سوله است . این موضوع را با یک مثال بسیار ساده و گویا خدمتتان توضیح خواهیم داد . تصور کنید شما در محل ساخت مدنظرتان ، قصد دارید تا یک سوله به ابعاد 20.000 متر را اجرا کنید . این سوله 20.000 متری را میتوان در حالت اول با ابعاد 20 متر دهانه و 1000 متر طول با ارتفاع استاندارد 6 متر طراحی کرد . در این حالت و با ابعاد ذکر شده ، سوله شما با توجه به داشتن 1000 متر طول در هر دو طرف ، نیاز به 2000 متر دیوار جهت دو طرف سوله بعلاوه 40 متر دیوار برای دهانه های مقابل و پشت سوله نیاز دارد ( منظور طول دیوار با در نظر گرفتن ارتفاع استاندارد ) یعنی در مجموع 2040 متر دیوار باید برای سوله شما ساخته شود .

کاهش قیمت سوله توسط سوله ساز

همچنین در این ابعاد شما نیاز به 2040 متر نیز فنداسیون خواهید داشت . این حالت یکی از بدترین حالت هایی است که میتوان برای یک سوله بزرگ در نظر گرفت . اکنون خواهید پرسید چرا ؟ با ارائه مثال بعدی این موضوع را بخوبی متوجه خواهید شد .

اکنون همین سوله 20.000 متری را در نظر داشته باشید . اگر این سوله 20.000 متری با ابعاد دهانه 100 متر ، طول 200 متر و ارتفاع 6 متر طراحی شود ، در اینصورت در مجموعه 600 متر دیوار و نیز 600 متر فنداسیون نیاز خواهید داشت . اکنون چه نتیجه مهمی میتوان گرفت ؟ اول اینکه اگر سازه با ابعاد درست در مرحله اول طراحی شود ، هزینه های شما بخوبی مدیریت خواهند شد . اگر عرض دهانه سوله افزایش یابد ، هزینه اسکلت فلزی نیز افزایش خواهد یافت ، اما در مقابل آن هزینه های همچون دیوار پوشی ، ساخت فنداسیون ، تعداد روزهای کاری پرسنل اجرایی و موارد جانبی دیگر ( همچون حمل و نقل در مسافت های کوتاه در داخل سوله و … ) نیز کاهش خواهند یافت . لذا بهره برداری اصولی از محلی که در آن قصد ساخت سوله را دارید بسیار اهمیت دارد .

قیمت روز سوله

حال اگر سوله ساز از تخصص کافی و البته وجدان کاری برخوردار باشد ، بهترین طراحی ممکن را برای سازه شما درنظر گرفته و با توجه به منطقه ساخت سوله و انجام محاسبات لازم در مورد بارهای آن منطقه که بر سازه وارد خواهند شد ، اقدام به اخذ مجوز و نهایتا ساخت و برپایی سازه خواهد نمود . پس به سادگی با مثال های ارائه شده میتوان دریافت که طراحی سازه مهم ترین گام برای داشتن یک سوله استاندارد و با هزینه معقول است .

آیا سوله سنگین باعث افزایش هزینه است؟

همانطور که در این مطلب نیز مطالعه کردید ، سوله های تیرورقی (سوله سنگین) سازه هایی با وزن بالا هستند اما اشاره کردیم که در صورت ساخت اصولی ، برای سازه های کوچک میتوانند گزینه خوبی باشند . در حالت استاندارد برای ساخت یک سوله با ارتفاع استاندارد 6 متر ، دهانه 20 متر ، وزن سازه خرپایی در هر متر برابر با 20 کیلوگرم است . همین عدد برای سازه تیرورقی در همین شرایط برابر با 34 کیلوگرم است . شاید اینگونه بگوئید که 14 کیلوگرم اختلاف وزن بسیار زیاد است و سوله خرپا گزینه مناسب تری است . اما اگر عرض دهانه از 20 به 50 متر افزایش یابد ، وزن سوله خرپایی 32 و وزن سوله تیرورقی 94 کیلوگرم در هر متر خواهد بود . خب اکنون این اختلاف بیشتر است یا اختلاف قبلی؟

مطمئنا اختلاف وزن و در نتیجه آن ، اختلاف هزینه در دهانه های کوچک تر زیاد نیست به همین دلیل میتوان در سازه هایی با عرض دهانه کمتر از 20 متر به کمک سوله تیرورقی ، با اختلاف وزنی بسیار کمتر ، یک سازه مستحکم تر اجرا نمود . پس سازه تیرورقی از نظر قیمت سوله در ابعاد بزرگتر مقرون به صرفه نیست اما برای سازه های کوچک یک گزینه عالی است .

البته اشاره شد که سوله های تیرورقی برای دهانه های بیش از 50 متر حتی توسط مهندسی دقیق قابل اجرا نیستند. درکل بهترین گزینه برای ساخت سازه های بزرگ همان سوله خرپای سبک است . در این نوع سازه ها دیگر کارفرما چه بخواهد و چه نخواهد باید سازه سبک استفاده شود.

بهترین قیمت برای ساخت سوله

سوله سنگین بهترین نوع سوله از گذشته تاکنون بوده اما متاسفانه کارایی آن برای سازه های بزرگ شدیدا کم است . توجه داشته باشید که اگر سازه شما کاربری سنگین همچون کارخانه و مواردی از این دست را ندارد از همان سوله سبک استفاده کنید تا قیمت سوله تمام شده کمتر باشد . سازه های سنگین از این جهت که فنداسیون قوی تری دارد برای تردد ماشین آلات سنگین داخل سوله و یا دستگاه هایی با فشار بالای وارد بر کف سوله گزینه معقولانه تری هستند .

آیا استفاده از سوله دست دوم باعث کاهش قیمت می شود ؟

یکی دیگر از مواردی که در بحث برآورد قیمت سوله مطرح است استفاده از سوله دست دوم است . سوله های دست دوم مقوله مفصل تری دارند و برای این مورد توصیه می کنیم تا مقاله سوله دست دوم را با دقت کامل مطالعه فرمائید . اما جهت تکمیل شدن محتوای این بخش لازم است تا توضیحاتی در این خصوص خدمت شما عزیزان ارائه شود . سوله های دست دوم عموما به شکل تیرورقی هستند چرا که سازه های جدید اکثرا به شکل سبک ساخته می شوند .

این سازه های دست دوم سوله های قدیمی هستند که قبلا در محلی مورد استفاده قرار گرفته و سپس به دلایلی از آن محل دمونتاژ شده و به خریداران آهن فروخته شده است . خریداران آهن نیز این سوله ها به همان شکل در انبار دپو می کنند تا به عنوان سوله دست دوم و قیمت آهن دست دوم و شاید هم کمی بالاتر به شما بفروشند . اگر شما از فروشنده آهن سوله دست دوم را خریداری کنید ، قیمت هر کیلو را با اختلاف هزینه بسیار ناچیزی از سوله دست اول به شما خواهند فروخت .

از این جهت که اگر شما همان سوله را با سازه دست اول سبک اجرا کنید تنها چندین هزار تومان در هر متر اختلاف قیمت خواهید داشت . ضمن اینکه سازه های دست دوم در اندازه مناسب سازه شما احتمالا پیدا نشود و یا اصلا ابعاد سازه شما بسیار بزرگ بوده و امکان اجرای آن توسط سازه تیرورقی مقدور نباشد . به همین دلیل سازه های دست دوم که گاها به آنها سازه پیش ساخته نیز گفته می شود گزینه مناسبی جهت کاهش قیمت سوله در بخش ساخت نیست . اگرچه توجه و جستجو برای آن بسیار زیاد باشد .

مجموعه سبک طرح همانطور که در ابتدای مطلب خدمتتان ارائه شد ، با بهره گیری از تخصص مهندسین مجموعه ، بهترین طراحی ممکن را با دانش ساخت نسل جدید سوله ها ترکیب نموده و یک سازه نمونه را جهت کاربری شما در نهایت کیفیت و رعایت تناسب قیمت اجرا خواهد نمود .

سوالات متداول

مهم ترین فاکتور این امر ، همکاری با سوله ساز متخصص است . سازند سوله با دانش طراحی و ساخت ، با توجه به نوع و ابعاد سوله ، میتواند هزینه را از 30 تا 50 درصد کاهش دهد .

بله . جهت برآورد هزینه پروژه های خود میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه بهره مند شوید . از طریق پل های ارتباطی ارائه شده در وب سایت و نیز در داخل همین بخش با ما در تماس باشید .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود