تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
اولین قدم برای ساخت سوله چیست ؟ - سبک طرح

اولین قدم برای ساخت سوله چیست ؟

مدیر    11 اردیبهشت 1402    2نظر   

اگر شما نیز قصد دارید تا یک سوله بسازید ، اولین سئوال شما این خواهد بود که چگونه و از کجا باید شروع کرد ؟ البته نه تنها برای ساخت سوله ، برای شروع هرکاری که در مورد آن اطلاعات کافی نداریم ،  لازم است کمی تحقیق و بررسی انجام شود تا دقیقا گام اول برای شروع را پیدا کنیم ! در مورد ساخت سوله باید گفت چون همواره ساخت و ساز های عمرانی ، دغدغه های مربوط به خود را دارند ، لذا باید قبل از انجام هرکار عمرانی ، در مورد پروژه خودتان اطلاعاتی را بدست آورید .

اگر در گام صفر هستید و هنوز هیچ اطلاعاتی درمورد ساخت سوله و انواع مختلف و روش های اجرای آن ندارید ، بعنوان گام اول توصیه می کنیم تا در مورد کلیت سازه های سوله و انواع مختلف آن مقالات مرتبط را مطالعه کنید که در جریان باشید چند نوع سوله مختلف وجود دارد و به چندین روش میتوان سوله ساخت ! امروزه سوله ها انواع مختلفی دارند همچون سوله سبک که خود به چندین نوع مختلف دسته بندی می‌شود و یا سوله سنگین ( سوله تیرورقی ) که از زمان های گذشته برای ساخت سازه های فلزی مورد استفاده قرار می‌گرفت و اکنون نیز استفاده می‌شود  .

امروزه سوله های سبک سروصدای زیادی به پا کرده  و هرکس که قصد ساخت سوله دارد ، اولین حرفی که به سوله سازها میزند ، این است که قصد ساخت سوله سبک را دارم ! در این بین ممکن است سوله ساز به شما اینگونه پیشنهاد دهد که برای ساخت سوله در پروژه شما سوله سبک مناسب نیست و باید سوله از نوع تیرورقی ساخته شود . در اینجا شما شاید اینگونه فکر کنید که سوله ساز بخاطر تحمیل هزینه بیشتر به شما قصد دارد تا سوله را از نوع سنگین و تیرورقی اجرا کند ، اما اگر اطلاعات خود را در این زمینه کمی بالاتر ببرید شاید متوجه شوید که برای سوله شما واقعا استفاده از سازه تیرورقی حتی بهتر نیز هست !

به همین دلیل اگر قصد ساخت سوله دارید در قدم اول دانش خود را کمی در این مورد افزایش دهید . مطمئنا دانش یک شخص عادی به اندازه دانش یک فرد متخصص در زمینه طراحی و ساخت سوله نخواهد بود اما همینقدر که در مورد انواع سازه های فلزی سوله اطلاعات داشته باشید و بدانید که به چندین روش میتوان سوله ها را اجرا کرد و برای داشتن یک سوله استاندارد نیاز به یک دفترچه محاسبات دقیق هست و … برای شما کفایت می‌کند چراکه حداقل با کلیات کار آشنا شدید .

پس از اینکه درمورد سوله و مطالب پیرامون آن کمی اطلاعات بدست آوردید ، در این بین متوجه خواهید شد که ساخت سوله را نمیتوان به هر سوله سازی محول کرد حتی اگر سوله ساز دارای مجوز بوده و دارای دفتر و کارگاه باشد . بگذارید اینگونه بگویم که سوله را هر سوله سازی میتواند بسازد اما سوله درست ، مستحم و کم وزن را هر سوله سازی نمیتواند اجرا کند .

سوله یک سازه هندسی است و به همین دلیل باید محاسبات درستی بروی آن انجام شود تا فنداسیون سازه ، ستون ها ، تیرها و سقف همگی به تناسب ابعاد نهایی سوله درکنار هم قرار گیرند . همچنین ساخت سوله در هرمنطقه متفاوت است و برای مثال در مناطق کوهستانی که میزان بارش برف بیشتر بوده و دراصطلاح بار برف روی سقف سوله سنگینی خواهد کرد ، باید از انواع سقف خاصی برای پوشش سقف سوله استفاده کرد . به همین دلیل باید سوله ساز شما از تخصص و مهارت های بالایی در زمینه طراحی سازه برخوردار باشد ، چرا که تمامی مراحل بعدی ساخت ، مستلزم یک طراحی اصولی و تاییده شد است .

گام دوم ، سوله ساز معتبر !

همانطور که گفته شد گام اول شما برای ساخت سوله ، کسب اطلاعات و افزایش دانش اولیه خودتان است که هنگام اولین جلسه مشاوره با سوله ساز ، برخی عبارات به گوشتان آشنا باشد . در وب سایت سبک طرح بیش از صد مقاله در موضوعات مرتبط و مختلف با سوله و ساخت سوله وجود دارد که میتوانید مطالعه نموده و دانش خود را در این زمینه افزایش دهید . سپس باید سوله ساز معتبر را پیدا کنید ! اما اکنون از کجا بدانیم که یک سوله ساز معتبر است !

معمولا سوله سازهای حرفه‌ای همگی برای خودشان یک وب سایت دارند که میتوانید وارد آن شده و اطلاعات لازم در مورد رزومه کاری و مهم تر از همه نمونه کارهای آنها را مشاهده کنید . اگر زمان کافی برای ساخت سوله دارید میتوانید از کارفرمایانی که قبلا شرکت مدنظر شما برای آنها سوله اجرا کرده درمورد نحوه انجام کار تحقیق کنید تا اگر رضایت کافی در این زمینه وجود داشت ، همکاری خود را با آن سوله ساز شروع کنید .

پس از این نیز کار شما ساده تر است ، چراکه پس از یافتن سوله ساز کاربلد ، خیال شما از بابت تمامی مراحل راحت خواهد بود چراکه سوله سازان معمولا به شکل پیمانی تمامی مراحل طراحی و ساخت سوله از صفر تا صد را به عهده خواهند گرفت ، یعنی از طراحی ، تا ساخت قطعات ورنگ آمیزی و ساخت فنداسیون و پوشش سقف سوله ، کف پوشی ، عایق کاری و … بنابراین مهم ترین قدم شما در همان مرحله اول است که بتوانید با یک مجری کاربلد همکاری کنید .

ساخت یک سوله میتواند بسیار راحت ، و یا بسیار سخت‌تر از چیزی باشد که در ظاهر می بینید و تمامی این گزینه ها به سوله ساز و مجری شما وابسته است به شکلی که احتمال دارد سازه شما تنها در 1 ماه برپا شود و یا به دلیل سهل انگاری ، تاخیر در اجرای پروژه ، کوچک بودن کارگاه سوله ساز و … پروژه شما از زمان استاندارد برای تحویل ، دورتر شود .

بایک سرچ ساده در اینترنت میتوانید لیست بسیاری از سوله سازان را مشاهده کنید که اکثرا با سابقه کار چندین ساله خودشان ، چندصدهزار متر سوله را در نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور اجرا نموده‌اند . شما بعنوان کارفرما حق دارید تا تمامی تحقیقات لازم برای اجرای یک پروژه بی دردسر را انجام دهید بنابراین برای ساخت سازه خود عجله نداشته باشید و صبور باشید تا پروژه شما در یک بازه زمانی استاندارد به مرحله بهره برداری برسد .

جهت ساخت انواع سازه های سبک و سنگین ، سوله صنعتی ، کارگاهی و … میتوانید با مجموعه سبک طرح در ارتباط باشید .

 

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

رضایی :میری دفتریه سوله سازی مگه اجازه میده شما حرف بزنی فقط حرف خودشو میزنه لطفا در این مورد مطلب بنویسید

مدیر :سلام متاسفانه گاها بله ، چشم حتما نوشته میشه

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود