تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
ارزان ترین سوله ها کدام نوع هستند ؟ - سبک طرح

ارزان ترین سوله ها کدام نوع هستند ؟

مدیر    19 اردیبهشت 1401    2نظر   

ارزان ترین سوله ها کدام نوع هستند و چگونه میتوان یک سازه با استحکام مناسب و هزینه قابل قبول اجرا کرد ؟ ساخت سوله سبک در مجموع باعث کاهش هزینه ها در مقایسه با سوله های قدیمی ( نوع سنگین و تیرورقی ) خواهد شد اما سوله های سبک با توجه به اینکه در کل هزینه کمتری دارند اما خود دارای انواع مختلف هستند که هرکدام ویژگی های خاص خود را داشته و میتواند هزینه را کاهش یا افزایش دهد .

قبل از هرچیزی باید گفت ارزان ترین سوله ها از همان نوع سبک هستند و اگر قصد دارید تا هزینه شما به مراتب کاهش یابد لازم است تا سازه خود را توسط سوله های سبک اجرا کنید . اما دقت به این موضوع نیز ضروری است که انتخاب نوع سوله به دلخواه کارفرما نیست و مجری سوله ساز با توجه به چندین و چند فاکتور تصمیم خواهد گرفت که چه نوع سوله برای سازه شما در منطقه مدنظر مناسب است .

فرض میکنیم که ساختمان شما امکان ساخت با سوله های سبک را دارد . در این حالت باید مناسب ترین نوع آن انتخاب و ساخته شود . سوله های سبک دارای 3 نوع کلی هستند که خرپاها ( سوله خرپایی ) از جمله کاربردی ترین نوع سازه های سبک هستند . سازه های خرپا از چندین سال قبل تکنولوژی نوین ساخت سازه ها محسوب شدند چرا که توانایی اجرای سازه های بسیار بزرگ با حداقل تعداد ستون میانی و نهایت بهره وری از محیط مفید از ویژگی ها بارز آنها بود .

برای سازه های نسبتا کوچک معمولا سازه های خرپایی توصیه نمی شود و ساختمان ها را میتوان به کمک دو نوع دیگر از سوله های سبک اجرا کرد . نوع دوم سوله های سبک با نام سوله ubm یا سازه های k-span شناخته می شود . این نوع از سوله ها از جمله سازه های سبکی هستند که هزینه به مراتب پایین تری دارند . هزینه ساخت خرپا در سازه های سبک از سایر نوع های دیگر بیشتر است . سازه های ubm توسط سقف های قوسی ساخته می شوند . برای سوله هایی کوچک و نسبتا متوسط کارایی بسیار بالایی دارند ، در برابر بارهای وارد بر سازه ، وزش بادهای شدید و همچنین زمین لرزه های بزرگ مقاوم هستند . اما این نوع از سوله به هیچ عنوان جهت سازه های بزرگ قابل اجرا نیست .

نوع سوم سوله های سبک که بازهم هزینه آن نسبت به روش خرپا کمتر است سوله های لوله‌ای هستند . سوله هایی که تماما از لوله ساخته می شوند و وزن ساختمان کلی را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهند .

ساخت سوله از کدام نوع مقرون به صرفه تر است

یکی از موضوعاتی که لازم است حتما به آن توجه شود این است که هرگز نباید استحکام و کارایی را فدای هزینه کرد . متاسفانه در چندسال اخیر با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های مصالح و ساخت و ساز ، هزینه فولاد نیز بسیار افزایش یافته است و از این جهت هر اندازه که بتوان سازه نهایی را با وزن کمتری اجرا کرد ، مسلما تناژ فولاد مصرفی در کل سازه کمتر و در نتیجه آن هزینه نیز متناسب تر با بودجه خواهد بود .

اگر قصد ساخت سازه مستحکم و همیشگی را دارید حتما به توصیه ها و مشاوره های مجری خود توجه کنید . متاسفانه برخی از سوله سازان در این مورد با صداقت عمل نمی کنند اما اکثر همکاران سازنده ، به خاطر اجرای صحیح و نمونه پروژه های موفق بیشتر ( نه صرفا بحث پول و درآمد ) ، سازه هایی اصولی و مدرن با طراحی زیبا اجرا میکنند .

همانطور که در بخش بالا نیز اشاره شد در مورد نوع سوله  ، شما تصمیم گیرنده نیستید . چرا که محل ساخت ، متراژ ، داشتن یا نداشتن بچه سوله ، و فاکتور های بسیار زیاد دیگر در انتخاب نوع سوله شما تاثیر گذار است .

ضمن اینکه اگر سازه اصولی و بر پایه محاسبات درست و قانونی ساخته شود حتما دارای دفترچه محاسبات تایید شده توسط نظام مهندسی منطقه یا استان است . یک سازه صحیح ، حتما باید دارای دفترچه محاسبات باشد که در آن تمامی اطلاعات سوله از ریز تا درشت درج شده و فاکتورهایی که نظام مهندسی منطقه یا استان در آن اشاره نموده است به درستی رعایت شود .

در مورد اینکه ارزان ترین سوله کدام یک از انواع سوله های سبک است نمیتوان نظر قطعی داد چرا که فاکتور های مهم را در بخش بالا مطالعه کردید اما میتوان گفت تنها استفاده از سوله های نوع سبک کافی نیست ، بلکه این دانش و تخصص سوله ساز و مجری شماست که تصمیم خواهد گرفت چگونه و با چه روشی مهندسی سازه شما را انجام دهد . گاها در پروژه های کوچک حتی میتوان از نوع سوله های سنگین و تیرورق استفاده کرد و هزینه کمتر یا برابر با همان روش در سوله سبک داشت . شاید عجیب باشد اما این امر ممکن است . به این ترتیب سازه هم با استحکام بیشتری ساخته شده و هم اینکه هزینه نهایی شما برابر با سوله های نوع سبک خواهد بود . پس در این مورد در حالت کلی میتوان اینگونه نتیجه گرفت که مهم تر از هرچیزی همکاری با یک سوله ساز متخصص و کاربلد و نهایتا ساخت سازه استاندارد است . اگر فاکتور های کلی ذکر شده در این بخش در مجموع سازه شما رعایت شود که یکی از آنها داشتن دفترچه محاسبات بود ، نهایتا یک سازه ایمن ، مستحکم و با هزینه بسیار منصفانه را به همراه خواهد داشت .

 

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

فیروز اکبری :سوله ubm یا سازه های k-span که گفتید اینجور که میخونیم بدرد نمیخورن درسته

مدیر :محدودیت هاشون نسبت به سایر سازه ها بیشتره

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود