تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
نکات مهم اجاره سوله - سبک طرح

نکات مهم اجاره سوله

مدیر    7 اردیبهشت 1402    2نظر   

مقالاتی که در رابطه با سوله ، ساخت سوله و انواع سوله همچون سوله سبک و سنگین و… مطالعه می‌کنید ، همگی درمورد ساخت و روش های ساخت و مزایا و معایب هرکدام از انواع سوله است . اما اکنون این سوال پیش آمده است که ما همواره توانایی ساخت یک سوله از صفر تا صد را داریم ؟ از آنجایی که سوله یک سازه بزرگ و کاربردی است ، به همین دلیل بهترین گزینه برای احداث کارگاه یا کارخانه و واحدهای تولیدی است .

ممکن است بسیاری از تولید کنندگان ، صنعتگران و یا کارفرمایانی که نیاز به محلی جهت انجام کارهای تولیدی و صنعتی و یا حتی کشاورزی و انبار دارند ، قصد داشته باشند تا یک سوله را اجاره کنند !!! اجاره سوله دلایل متعددی دارد . ازجمله اصلی ترین دلایلی که کارفرمایان سوله اجاره می کنند این است که نیازمندی دائمی به یک محل مشخص ندارند و هدف آنها صرفا استقرار دستگاه ها ، ماشین آلات و نفرات تحت استخدام برای انجام مجموعه کارهای واحد تولیدی یا صنعتی و خدماتی آنها است . مورد دوم هزینه بالای ساخت یک سوله از صفر تا مرحله بهره برداری است . اگر شما قصد دارید تا یک سوله بسازید در 99 درصد موارد باید زمینی که سوله در آن ساخته می‌شود متعلق به خودتان باشد .

سپس برای ساخت سوله ، با یک سوله ساز ماهر که تمامی مراحل طراحی و ساخت ( مشاوره ، طراحی ، تاییدیه دفترچه محاسبات ، ساخت سازه ، نصب ، پوشش دیوار و سقف و … ) عهده‌دار خواهد شد قرارداد ساخت سوله را تنظیم نموده و منتظر باشید تا سازه شما به مرحله بهره برداری برسد . دقیقا همانند ساخت یک آپارتمان یا واحد مسکونی !

در غریب به 50% موارد نیز سوله‌ها اجاره می‌شوند و واحدهای تولید ، صنعتی یا خدماتی در آنها مشغول به کار می‌شوند . اجاره کردن سوله باید طبق ضوابط مشخصی انجام شود که در این مقاله سعی می‌کنیم تا مهم ترین آنها را خدمتتان ارائه کنیم و بتوانید با دانش درست اقدام به اجاره محل کار خود نمائید . سوله ممکن است به شکل خالی یا به همراه لوازم و دستگاه های داخل آن اجاره داده شود که در هر صورت باید مهم ترین موارد مربوط به هرکدام را بدانید .

مهم ترین نکات اجاره سوله

اول از هرچیزی بهتر است تعریف اجاره را بدانید !

اجاره عقدی است که برابر آن اجاره‌ کننده ، مالک منافع عین مال موضوع اجاره‌ می‌شود . اجاره ممکن است در مواردی همچون اشیاء مانند اتومبیل ، خانه ،  حیوان یا انسان باشد مانند آنکه شخصی بخواهد از مکان یا منزل دیگری استفاده کند و آن را برای مدتی اجاره نماید .

قراردادهایی که در دفا‌تر اسناد رسمی تنظیم شده و به ثبت رسیده باشند قرارداد رسمی نامیده می‌شوند . قراردادهایی که در بنگاه معاملات املاک و با استفاده از فرم‌های چاپی اتحادیه تنظیم ‌شوند قرارداد عادی نامیده می‌شوند . قراردادهای عادی صرفاً در صورتی مشمول قانون سال ۷۶ است که شرایط زیر را دارا باشد :

  • مدت اجاره در آن قید شده باشد
  • در دو نسخه تنظیم شده باشد
  • و به امضای موجر ، مستأجر و دو نفر شاهد رسیده باشد

اگر تاکنون حداقل یک اجاره نامه را امضا کرده باشید دقیقا امضای خودتان ، اجاره دهنده و دونفر شاهد را در زیر برگه اجاره نامه که در 3 نسخه چاپ می‌شود را مشاهده کرده‌اید .

اولین موضوع در اجاره سوله ، قیمت است . قیمت براساس فاکتور های زیادی تعیین می شود که اولین و مهم ترین آن ، محل سوله است . بسته به اینکه سوله شما در چه موقعیتی قرار دارد ، از شهر چندین کیلومتر فاصله دارد ، در اطراف آن چه سازه هایی وجود دارد ، در شهرک صنعتی است یا خیر ، همگی بر قیمت اجاره تاثیر دارد . در اینجا بد نیست بدانید که برای واحد های تولید ، نزدیک بودن سوله به شهر اهمیت دارد و لذا سوله هایی که به شهر نزدیک تر هستند در الویت اجاره قرار دارند که همین امر نیز مسبب افزایش هزینه اجاره بها خواهد شد .

مورد بعدی نوع سوله و ابعاد آن است . مطمئنا اگر سازه از نوع سبک باشد ، وسعت ، ارتفاع  و دهانه آن نیز بزرگتر است به دلیل نداشتن ستون یا حدقل ستون ، فضای مفید کاری داخل آن کارآمدتر خواهد بود .

پایان کار سوله

قبل از اینکه یک سوله را اجاره کنید باید مطلع باشید که آیا سوله پایان کار خود را دریافت کرده است یا خیر ! برای اینکه یک سوله ساخته شود باید مجوز های مربوط به آن سوله از واحدهای مربوطه دریافت شود . ممکن است این واحد ها جهاد کشاورزی ، وزرات بهداشت و … باشند که پس از انجام تمامی کارهای ساه باید پایان کار آن نیز دریافت شود تا  سوله آماده بهره برداری و استفاده شود .

ممکن است سوله‌ای که قصد اجاره آن را دارید به شکل قانونی احداث نشده باشد ، گاها مشاهده شده که در زمین های زراعی که مخصوص کشت هستند ، ساختمان مسکونی و همچنین سوله احداث شده که درصورت اجاره کردن این چنین واحد هایی ، مطمئن باشید که کسب و کار شما در خطر خواهد بود .

البته در قانون آمده است که احداث گلخانه ، مزارع دامداری ، مرغداری ها ، مزارع پرورش ماهی و سایر محصولات کشاورزی و کارگاه های تولید مکمل غذایی در روستاها نمونه‌ای از بهینه سازی محصولات کشاورزی محسوب می‌شود و با رعایت ضوابط زیست محیطی با موافقت سازمان های جهاد کشاورزی در استان ها تغییر کاربری در نظر گرفته نمی‌شود .

پس حتما دقت داشته باشید که در یک سوله مطمئن و ساخته شده با ضوابط قانونی ساکن باشید .

مواردی که باید در اجاره نامه قید شود

همانطور که میدانید برای نوشتن یک اجاره نامه باید مشخصات کامل هردو طراف یعنی موجر و مستاجر به شکل دقیق ، که شامل نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، کدملی ، تاریخ تولد ، آدرس و کدپستی محل سکونت و تلفن همراه است قید شود . ضمن درج مشخصات کامل هر دو طرف ، قید مشخصات سازه نیز بسیار مهم است .

اولین نکته اشاره به مورد اجاره است که همان سوله است ، همچنین باید اشاره شود که نوع کاربری این سوله چیست ! یعنی یک سوله صنعتی است یا یک سوله کارگاهی . در قرارداد اجاره سوله باید دقیقا اشاره شود که یک واحد سوله شش دانگ به منظور استفاده در زمینه فعالیت مورد نظر ، دارای پلاک اصلی و فرعی تفکیک شده ، به مساحت مشخص شده اجاره داده می‌شود .

اگر داخل سازه تجهیرات خاصی وجود دارد و یا ماشین آلات مختلف داخل آن مستقر است ، باید عینا و به شکل دقیق در اجاره قید شود ، مدت اجاره ! باید توجه داشت که مدت اجاره معین باشد، در غیر این صورت اجاره باطل است که البته اجاره ها عموما برای یکسال از زمان تحویل درنظر گرفته می شود . میزان پیش پراخت ، اجاره ماهیانه و نحوه پرداخت و همچنین هزینه های مصرفی همچون آب ، برق ، گاز و تلفن که برعهده مستاجر خواهد بود . در مورد سوله‌های صنعتی باید توجه داشت که سوله از برق صنعتی ولتاژ سه فاز و ۱۶۰ آمپر با شماره اشتراک و شماره شناسایی معتبر و گاز صنعتی برخوردار باشد . از موارد دیگری که میتوان در اجاره نامه سوله به آن اشاره کرد ، عمر سازه است ، به عبارتی نوشته شود که سوله یا این مشخصات متراژ و ویژگی ها ( که در بالا اشاره شده ) ساخته شده در سال …. است .

همچنین توجه داشته باشید که ممکن است اجاره نامه امروز تنظیم شده باشد اما به شما گفته شود که از یک هفته بعد میتوانید در سوله مستقر شده و از آن استفاده کنید . توجه کنید که زمان نوشته شدن اجاره نامه به معنی شروع اجاره و پرداخت اجاره بهار نیست و از روزی که شما سوله را تحویل خواهید گرفت ، ابتدای یکسال قرارداد اجاره شما است و اگر موعد تحویل سوله ، با چندروز تاخیر انجام خواهد شد حتما باید در اجاره نامه قید شود که تاریخ تحویل سوله از مورخه … آغاز می شود . در صورت افزایش اجاره برای سال‌های بعدی نیز این امر حتما باید در قرارداد ذکر شود .

دفاتر املاک متخصص

درمورد تنظیم قرارداد اجاره سوله باید به یک نکته ریز توجه داشته باشید . برخی بنگاه های املاک به شکل تخصصی در زمینه فروش و اجاره واحد های صنعتی و کارگاهی فعالیت دارند که سوله نیز یک واحد صنعتی و کارگاهی است ، لذا برای اجاره سوله باید به بنگاهی مراجعه شود که تخصص و آشنایی با امور فنی کارگاه و محل‌های صنعتی دارند .

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

احمد محمدی :قیمت اجاره سوله در یک محل برای دوتا سوله که کنار هم ساخته شدن و اندازه هاشون و امکاناتشون یکسان هست چرا باید 30 میلیون فرق کنه؟نمیفهمم

مدیر :سلام این مورد باید دقیقا و عملی بررسی بشه حتما وجه تمایز هایی هست

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود