تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
سوله دست دوم - سبک طرح

سوله دست دوم

مدیر    5 اردیبهشت 1401    بدون نظر   

در این مطلب قصد داریم در مورد خرید سوله دست دوم مطالبی را خدمت همکاران و کارفرمایان محترم ارائه کنیم . برای این منظور به علت گستردگی مطالب مربوط به سوله دست دوم، این مطالب با طبقه بندی زیر خدمتتان ارایه می گردد :

انواع مختلف سوله های دست دوم

در ابتدای کار سعی می شود به این سوال پاسخ داده شود که چه سوله هایی تحت عنوان سوله دست دوم در بازار خرید و فروش سازه های صنعتی اطلاق می شود. برخی از مدیران و صاحبان کارخانجات ، بسته به دلایل مختلف اقدام به فروش سازه صنعتی خود می نمایند. برخی از این دلایل ممکن است به شرح زیر باشد:

  1. مشکلات مالی
  2. توسعه کارخانه و عدم جوابگویی سازه صنعتی موجود
  3. نقل مکان
  4. فروش برخی از سوله ها توسط ارگان های دولتی و نظامی

این سوله ها ممکن است بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم در اختیار خریداران سوله دست دوم قرار گیرد. در خرید مستقیم ، خریدار مستقیماً با فروشنده وارد مذاکره شده و طبق توافق هزینه مشخصی از بابت دمونتاژ سوله به نصابان از سوی خریدار پرداخت می گردد.

جهت استعلام قیمت و مشاوره در خصوص سوله های طراحی و ساخت شده این مجموعه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید :

تلفن همراه : 09140856001 ( مهندس فتح پور )

تلفن همراه : 09144172368 ( مهندس باهر )

ساعات کاری : همه روزه از 8 تا 20

در خرید غیرمستقیم ، فروشندگان سوله دست دوم ، خود نسبت به خرید سوله های دست دوم اقدام نموده و هزینه های مربوط به دمونتاژ ، سند بلاست و رنگ آمیزی مجدد را انجام داده و سپس با درنظرگیری سود کارپردازی خود ، اقدام به فروش مجدد این سوله ها می نمایند.

در مطالبی که گفته شد ، سوله دست دوم به سوله هایی اطلاق می شود که قبلاً در جایی (کارخانه ، کارگاه کوچک ، کارخانجات دولتی و یا ارگان های نظامی) موجود بوده و با دمونتاژ کردن ، تعمیر ، ترمیم ، سندبلاست و رنگ آمیزی مجدد نسبت به خرید و فروش آن اقدام می گردد.

اما در بسیاری از موارد برخی از فروشندگان سوله های دست دوم، از آهن آلات مستعمل و یا تبدیلی از قبیل ورق های نوردی باز شده از لوله های فولادی و یا آهن آلات گرید St32 استفاده نموده و بعد از ساخت سوله اقدام به رنگ آمیزی و فروش سوله تحت عنوان سوله دست دوم می نمایند.

ارزیابی کیفی سوله دست دوم

برخی از کارفرمایان بنا به دلایلی از قبیل محدود بودن منابع مالی و یا سیاست های اقتصادی مربوط به سقف مالی مربوط به خرید سازه های صنعتی اقدام به تحقیق در مورد ارزان ترین سازه های صنعتی می نمایند. در حال حاضر چندین نوع از سازه ها، از قبیل سازه های k-span (یو بی ام) ، سازه های خرپایی ، سازه های صنعتی CFS ، سازه های تیرورقی سبک و سازه های تیرورقی دست دوم در پلتفرم های جستجو مشاهده می شود.

کارفرما در وهله اول بسته به محاسبات مالی خود ممکن است جذب خرید یکی از انواع مختلف سازه های صنعتی موجود در بازار شود. در این مطلب تمرکز بیشتر بر روی سوله دست دوم می باشد و فرض بر این است که کارفرما بعد از تحقیق درست و منطقی به این نتیجه می رسد که اقدام به جستجو در میان سوله های دست دوم نماید.

در ابتدا نزدیک ترین گزینه از نظر ابعاد مدنظر خود را انتخاب کرده و در مورد وزن و قیمت آن از فروشنده سوالاتی خواهد پرسید. نکته ای که در این بین کارفرما بایستی بدان توجه نماید اینست که حتماً از نظرات کارشناسی نفرات متخصص در امر طراحی و ساخت سازه های صنعتی بهره ببرد، که دلایل این امر در زیر ارائه گردیده است.

با توجه به این که سازه صنعتی در طول عمر خود مورد بهره برداری قرار گرفته است، تغییر شکل های طولانی مدت ممکن است تنشهای پسماند در محل اتصالات سوله بوجود آورد که باعث شود سوله دست دوم براحتی دمونتاژ نگردد. علاوه بر این برخی از اتصالات سوله ها از قبیل اتصالات مربوط به دهانه های مهاربندی ممکن است بصورت جوشی بوده باشد و دمونتاژ کردن سوله نیازمند استفاده از هوابرش باشد. همچنین اتصالات اصطکاکی پیچ و مهره که بصورت پیش تنیدگی اولیه در آن اجرا گردیده است، به راحتی ممکن است باز نشده و در بیشتر موارد نصابان سوله را وا می دارد تا از هوا برش و یا برش با ولتاژ بالا با استفاده از سیم جوش اقدام نمایند.

علاوه بر موارد بالا اتصالات درب و پنجره نیز بصورت جوشی اجرا می گردند که این امر نیز مستلزم استفاده از هوا برش در پروسه دمونتاژ کردن سوله شود.

همچنین اجرای دیوارهای آجری پیرامونی سالن و کف سازی سوله ، منجر به این می شود که برخی از نواحی ستونها بویژه پای ستون در طول سالیان خوردگی و زنگ زدگی را تجربه کنه که منجر به پوسته پوسته شدن ورق های فولادی و کاهش ضخامت اولیه آن ها می گردد.

مورد دیگر که در دمونتاژ کردن سوله ها مطرح می شود این است که باز کردن مجدد اعضای فرعی و اصلی سوله نظیر لاپه ها و … منجر به دفرمه شدن این اعضا می گردد بصورت انحراف اعضا و از فرم افتادگی آن ها میگردد که نیاز است با تلورانس های آیین نامه مطابقت داده شود.

مورد بعدی اینکه آیا سوله مد نظر که اقدام به دمونتاژ و خرید آن توسط کارفرما می شود آیا به لحاظ آیین نامه های بروز کشور مورد تایید هستند یا خیر که به این مطلب در قسمت “اخذ تاییدیه برای سوله دست دوم” پرداخته خواهد شد.

با توجه به مطالبی که اشاره شد، کارفرمایان محترم دقت نمایند که وضعیت موجود سازه صنعتی که تحت عنوان سوله دست دوم خریداری می نمایند را حتما توسط کارشناس خبره بررسی نموده و سعی کنند که سوله دست دوم خریداری شده در انطباق کامل با مسایل فنی و مهندسی باشد.

قرارداد خرید سوله دست دوم

نکته مهمی که خریداران سوله دست دوم بایستی به آن توجه کنند، بحث مربوط به قرارداد خرید سوله دست دوم می باشد.

برخی از فروشندگان سوله های دست دوم ، از خلا اطلاعاتی کارفرمایان استفاده کرده و عمداً و یا بعضاً سهواً اطلاعات نادرست و ناکافی را در اختیار آن ها قرار می دهند. نکاتی که بایستی بدان توجه شود در ادامه آورده شده است.

زمانی که خریداری به فروشنده سوله دست دوم تماس برقرار می کند ، فروشنده قیمت هر کیلو آهن سوله دست دوم را به خریدار گفته و پایین بودن این آهن آلات که بعضاً حتی از قیمت آهن آلات بی کیفیت بازار نیز پایین هستند، خریدار را تحریک به خرید سوله دست دوم می کند.

نکته ای که بایستی حتماً به آن توجه نمود این است که برخی از آیتم های مربوط به هزینه مصالح مصرفی از قبیل پیچ و مهره ، هزینه های مربوط به سندبلاست و رنگ آمیزی ، هزینه حمل و هزینه نصب در استعلام قیمت اولیه سوله به خریدار اطلاع داده نمی شود. این امر باعث می شود که کارفرما در ابتدا فکر کند که این سوله برای او مقرون به صرفه است . اما بعداً با اضافه شدن هزینه های مغفول و ناگفته توسط فروشنده که در بالا ذکر شد ، باعث می شود که هزینه تمام شده سوله دست دوم، تقریباً هزینه های نزدیک به سوله های نو برای کارفرما ایجاد کند.

علاوه بر این موارد یکی از تکنیک های بازاریابی فروشندگان سوله های دست دوم این است که در عین حال که قیمت آهن آلات مصرفی را پایین اعلام می کنند، وزن تمام شده سوله را نیز به کارفرما پایین تر گزارش می نمایند .

کارفرما بایستی دقت کند که تمامی آیتم ها و اعضای بکار رفته در سوله اعم از استرات ها ، پرلین ها (لاپه ها و یا پروفیل های Z) ، میل مهارها ، میگلردها سقفی ، بابندها و وال پست ها را در قرارداد خرید سوله دست دوم منظور شود .

به عنوان مثال کارفرمایی برای سوله با ابعاد دهانه 20 متری و طول 60 متری وزن در حدود 35 کیلو از فروشنده استعلام میگرد. سوالی که مطرح می شود این است که آیا وزن اعضایی مثل لاپه ها که چیزی در حدود 8 کیلو در هرمترمربع آهن آلات به پروژه تحمیل می کند در استعلام وزن اولیه سوله دست دوم آورده شده است یا خیر ؟!

پس با توجه به مطالب فوق، کارفرما حتماً بایستی قرارداد خرید سوله دست دوم را به لحاظ حقوقی بررسی کامل نموده و تمامی آیتم های مربوط به مصالح مصرفی ، خدمات قابل ارایه توسط فروشنده سوله دست دوم و تمامی اعضای اصلی به کار رفته در سوله را در قرارداد ذکر نمایند.

اخذ تاییدیه برای سوله دست دوم

سوال مهمی که بایستی هر کدام از خریداران سوله های دست دوم از خود پرسیده باشد این است که آیا سوله دست دومی که قصد خرید دارد ، برای منطقه مدنظر جوابگوی نیاز های طراحی می باشد یا خیر؟؟

ذکر این نکته الزامی است که یک سازه صنعتی بسته به منطقه که قرار است در آن احداث شود ، بایستی قابلیت تحمل بارهای وارده از قبیل بار برف ، بار باد و بار لرزه در آن منطقه را داشته باشد . علاوه بر این در حال حاضر 4 ویرایش از آیین نامه 2800 زلزله ایران منتشر شده و مقررات ملی ساختمان نیز هر چند سال یکبار مورد بازنگری و تغییرات گسترده قرار می گیرد.

آیا سوله دست دومی که چندین سال قبل در منطقه خاصی با برف نادر در آب و هوای گرم و خشک و با لرزه خیزی کم احداث شده است ، این قابلیت را دارد که در یک منطقه با لرزه خیزی بالا و با بار برف زیاد احداث شود؟

پس خریداران سوله های دست دوم می توانند در ابتدا از فروشندگان درخواست کنند که نقشه های سازه و دفترچه محاسبات سازه موجود را ارائه کنند تا روال کار کنترل و تایید نقشه در سازمان نظام مهندسی شهر و استان خود و یا دفتر شهرک های صنعتی منطقه که قرار است سوله در آن نصب شوند اقدام نمایند. این امر باعث می شود که خریدار سوله دست دوم مطمئن باشد سوله مدنظر که قصد خرید دارد ، مورد تایید مراجع کنترل نقشه می باشد.

در این راستا دفتر فنی مجموعه سبک طرح این آمادگی را دارد که نسبت به تهیه و بررسی نقشه سوله های دست دوم اقدام نموده و کارشناسی خرید سوله های دست دوم را انجام دهد. برای این کار با پل های ارتباطی مندرج در وبسایت تماس حاصل فرمایید.

تعمیر، ترمیم و مسایل مربوط به سند بلاست و رنگ

نکته دیگری که خریداران سوله های دست دوم بایستی به آن توجه نمایند این است که بعد از عملیات سند بلاست از فروشندگان سوله های دست دوم بخواهند تا نسبت به بازدید کارشناس فنی خود از سوله اطلاع رسانی نماید. این امر باعث می شود که میزان خوردگی و پوسیدگی سازه موجود در طی سالیان آشکار شده و راحتتر می توان نسبت به عملیات بهسازی و مقاوم سازی آن اقدام نمود.

نکته مهمی که در مورد نصب سوله دست دوم حتماً بایستی به آن توجه کرد این است که قبل از احداث فنداسیون بایستی فواصل قابها و دهانه سوله بصورت دقیق اندازه گیری شده و بولت گذاری بایستی بر اساس ابعاد و اندازه سوله دست دوم انجام پذیرد. علاوه بر این خریدار سوله حتما قبلاً نسبت به استعلام قیمت نصب سوله اقدام نموده و الزامات نصب این نوع از سازه ها را در قرار نصب سوله قید نماند.

تیم فنی مجموعه سبک طرح ضمن بهره گیری از تجربه متخصصین خود با در نظرگیری تمامی فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت تمام شده سوله دست دوم ، نسبت به ارزیابی کیفی و ارایه طرح های بهسازی و مقاوم سازی سوله های دست دوم اقدام می نماید. علاوه بر این مجموعه سوله های ساخت خود را تحت عنوان نسل جدید سوله های صنعتی در ایران معرفی می کند ، به اینصورت که این نسل از سوله تلفیقی از دانش روز مهندسی ، طرح های ترکیبی سوله های تیرورقی و خرپایی در کنار طراحی دقیق و بهینه می باشد.

سئوالات متداول

سوله های دست دوم عموما از نوع تیرورقی هستند و در حالت کلی وزن بالاتری دارند ، از همین جهت هزینه قطعات سازه معمولا بالا خواهد بود . نهایتا این هزینه با هزینه فنداسیون ، دستمز و هزینه های جانبی جمع خواهد شد .

با توجه به چکیده مطالب ارائه شده در این مقاله ، تجربه اکثر سوله سازان و همچنین مستندات ، میتوان گفت سوله های دست دوم تنها برای دسته بسیار کمی از سازه ها در شرایط خاصی قابل استفاده هستند .
اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود