تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
ساخت سوله سردخانه - سبک طرح

ساخت سوله سردخانه

مدیر    19 خرداد 1401    بدون نظر   

ساخت سوله سردخانه و یا به عبارت بهتر ساخت یک سردخانه توسط سوله مزایای بسیاری دارد . سردخانه یکی از فضاهای اساسی برای نگهداری هر نوع محصولی است که در اثر تغییرات دمایی ممکن است از بین برود . ساخت سوله برای سردخانه با در نظر گرفتن تمامی استاندارد های لازم توسط مجموعه سبک طرح انجام می شود . عمده این محصولات میوه جات و گوشت های نوع مختلف هستند اما با توجه به پیشرفت های علوم مختلف ، اکنون برای آزمایشگاه ها و نگهداری دارو های پزشکی نیز ، به سردخانه ها احتیاج داریم . اینجاست که موضوع سردخانه های بالای صفر و زیر صفر مطرح می شود . به عبارتی با توجه به نوع محصولاتی که در سردخانه تحت حفاظت و نگهداری خواهند بود میتوان برخی فاکتور ها را در ساخت این نوع از سازه ها لحاظ کرد .

سردخانه هایی که در گذشته داخل منازل ، زیر زمین و یا فضاهایی اینچنین وجود داشتند با اینکه ساده بودند اما در عین حال عملکرد خوبی داشتند . حتی در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور ، سردخانه های زیرزمینی در حال کار هستند . البته که موضوع بهداشت در سردخانه بسیار اهمیت دارد و در ادامه نیز به بررسی دقیق این موضوع خواهیم پرداخت . لازم به ذکر است که جهت ساخت سازه های سردخانه با نهایت بهینگی و فاکتور های استاندارد میتوانید با مجموعه سبک طرح نیز همکاری نمائید .

برای ساخت سردخانه میتوان از نوع سازه های مختلفی کمک گرفت اما سوله یک پیشنهاد علاقلانه و درست است . فضای مفیدی که سازه های سوله در اختیار سردخانه قرار خواهند داد بسیار مناسب تر است .

یکی از موضوعات مهم در سوله ، موضوع عایق کاری سازه است . این مبحث در ساخت سوله های سردخانه بسیار اهمیت دارد . اتلاف دما در این سازه ها باید به حداقل میزان ممکن برسد و نیز ساختمان سازه به شکلی طراحی شود که نهایت استفاده از آن را داشته باشیم .

به این دلیل که در داخل سوله های سردخانه برخلاف سازه های صنعتی تردد ماشین آلات سنگین وجود نداشته و حجم دستگاه ها و ملزومات داخل سازه جهت کار به اندازه سایر سازه ها نیست ، باید اتاقک های مناسب با بهینگی دمای اصولی را طراحی و اجرا نمود . از این جهت است که موضوع طراحی سازه در خارج و داخل سازه های سردخانه اهمیت دارد .

شاید با این توصیف ها بتوان اینگونه گفت که ساخت سوله سردخانه یکی از فرآیند های حساس و نیازمند دقت در صنعت سوله سازی است . از این جهت سوله سازان انگشت شماری در زمینه طراحی و ساخت این دست از سوله ها فعالیت می کنند .

موارد مهم در ساخت سوله سردخانه

چندین نکته مهم را باید در مراحل طراحی ، ساخت و همچنین تحویل سازه های سردخانه در نظر گرفت .  این نکات را به شکل زیر خدمتتان لیست کردیم :

  • اول از هرچیزی باید موضوع بهداشت را در نظر گرفت . از آنجا که عمده محصولات نگهداری شده در سردخانه ها محصولات غذایی هستند از این جهت رعایت فاکتور های بهداشتی مطابق با دفترچه محاسبات سوله و همچنین فاکتور های ارائه شده توسط نظام مهندسی اجباری است . حقیقتا سردخانه از جمله ساختمان هایی است که نمیتوان در آن حتی از کوچک ترین مورد نیز چشم پوشی کرد . زمانی که موضوع بهداشت مطرح شد ، با توجه به وجود عایق کاری داخل آن ، نمیتوان از هر نوع سوله استفاده کرد . مناسب ترین سوله ها برای سردخانه با توجه به ابعاد سازه ، نوع تیرورقی و نوع خرپایی است . سوله هایی همچون ubm به هیچ عنوان برای سردخانه مورد تایید نیستند .
  • نکته بعدی در مورد کندانسور سوله های سردخانه است . کندانسور به عبارت ساده همان دستگاه تنظیم دمای داخل سردخانه است . اگر این دستگاه در بخشی از سازه که مقابل آفتاب است ( معمولا قسمت های شمالی ) قرار نگیرد مطمئنا عملکرد بهتری خواهیم داشت . همچنین نکات مشابه این مورد باید در نظر گرفته شوند .
  • نکته سوم تامین برق داخل سوله است . داشتن منبع ذخیره و تامین کننده برای مواقعی که برق اصلی سردخانه قطع خواهد شد اهمیت بسیاری دارد چرا که تنظیم دمای سردخانه باید همیشه انجام شود .
  • سوله سردخانه از جمله سازه هایی است که معمولا وزن مجموع بالایی دارد . از این جهت زمینی که سوله در آن ساخته خواهد شد بسار اهمیت دارد و باید فنداسیون مناسبی برای ساختمان سردخانه احداث شود .

در طراحی سوله با کاربری سردخانه امکان این وجود دارد که سردخانه زیر صفر را هم به عنوان سردخانه بالای صفر هم مورد استفاده قرار داد، البته که با تنظیم درجه سردی به بالای صفر محصولاتی که به دمای زیر صفر نیاز دارد هم قابل نگهداری میباشد، اما سوله سردخانه ی بالای صفر را نمی توان برای موارد زیر صفر هم استفاده نمود، به علت این که تحت این شرایط به کمپرسور فشار زیادی خواهد آمد.

  • روشنایی داخل سوله نکته مهمی است که لازم توجه است . از آنجایی که لامپ های معمولی ایجاد حرارت می کنند باید روشنایی توسط لامپ های خاصی تامین شود که بر روی دمای اصلی سردخانه حداقل تاثیر گذاری را داشته باشد . معمولا نورهای فلورسنت در این نوع از سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد .
  • ساختمان داخلی سردخانه باید با استفاده ار پوشش هایی اجرا شود که بتوان به راحتی آن را شستشو داده و نظافت نمود به همین خاطر در ابتدای مطلب اشاره نمودیم که ساخت سوله سردخانه از جمله فرآیند های پر زحمت در صنعت سوله سازی است .

این موارد ذکر شده حداقل نکاتی هستند که باید به هنگام ساخت یک سردخانه در نظر گرفت و مطمئنا نکات بسیاری نیز وجود دارند که مطابق با استاندارد های ساخت سردخانه ملزم به رعایت آنها هستیم .

اما در این بین پس از ساخت و تحول سردخانه نیز مقررات و آئین نامه نگهداری وجود دارد که بر عهده مسئول سردخانه است و مواردی همچون عدم نگهداری محصولات فاسد ، بررسی منظم و دوره کردن سیستم های دما و … را شامل میشوند که خارج از بحث این مقاله است .

سوله مناسب جهت ساخت سوله سردخانه

در ابتدای مطلب اشاره مختصری به این موضوع شد که به دلیل عایق کاری و متراژ های عموما بزرگ سردخانه ، استفاده از سوله های ارزان قیمت همچون سوله ubm به هیچ عنوان صحیح و مورد تایید نیست .

در حالت کلی میتوان گفت برای ساخت سردخانه بهترین راه استفاده از سوله های خرپایی به دلیل عدم داشتن محدودیت در ساخت سوله هایی با اندازه بزرگ و همچنین نداشتن یا به حداقل رساندن ستون میانی است . سازه های تیرورقی نیز میتوانند برای ساخت سردخانه هایی با متراژ های متوسط با توجه به شرایط منظقه مورد استفاده باشند .

سازه های ارزان قیمت ubm به دلایل کاربردی نبودن جهت سازه های بزرگ ، عایق های نامناسب ، عدم داشتن فضای بهینه جهت سردخانه ، فضای اتلافی زیاد در قسمت بالا و سقف سوله ، مورد تایید ساخت سوله برای سردخانه نیست .

هزینه ساخت سوله سردخانه

پس از همه این توصیف ها در رابطه با یکی از حساس ترین سازه های سوله ، باید گفت هزینه این نوع از سازه ها در مجموع بیشتر است . اما هزینه ساخت اسکلت فلزی سوله تفاوت آنچنانی با نمونه های مشابه ممکن است نداشته باشد . با توجه به وزن نهایی سازه باید فنداسیون مناسبی در نظر داشت . فنداسیون های نواری و گسترده ممکن است برای این نوع از سوله ها اجرا شود . به عبارتی اگر وزن سازه بسیار بالا باشد فنداسیون های منفرد طبق محاسبات ممکن است پاسخگو نباشد .

جهت استعلام دقیق هزینه ساخت سردخانه نیز میتوانید از طریق پل های ارتباطی داخل سایت با کارشناسان و مهندسین مجموعه تماس حاصل نموده و به شکل دقیق هزینه بروز ساخت سازه خود را استعلام نمائید . با تشکر مجموعه سبک طرح

سئوالات مهم

در ساخت سوله سردخانه با شرایط زیر صفر ، امکان استفاده از آن برای سردخانه بالای صفر نیز وجود دارد ، اما سوله سردخانه بالا صفر را به دلیل فشار زیاد وارد بر کمپرسور نمیتوان برای موارد زیر صفر استفاده کرد .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود