تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
ساخت سوله در سال 1401 - سبک طرح

ساخت سوله در سال 1401

مدیر    23 خرداد 1401    بدون نظر   

ساخت سوله در سال 1401 با توجه به افزایش تورم و همچنین تغیرات قیمت فولاد ، حقوق و دستمزد و سایر عوامل تاثیر گذار در هزینه نهایی ساحت سوله ذهن سازندگان و همچنین سوله سازان را به خود مشغول نموده است . در چندین سال اخیر و حدودا از اواخر سال 1397 شاهد تغییرات زیاد در بازار های مختلف از جمله بازار فولاد بودیم که همگی به نوعی تحت تاثیر افزایش قیمت دلار بودند .

سال 1400 نیز پیش بینی می شود با وضعیت مشاهده شده همچنان افزایش تورم و تغییرات و نوسانات در بازار های مختف و مخصوصا بازار آهن وجود داشته باشد . اگر مقاله قیمت سوله در سال 1401 را مطالعه فرمائید بخوبی خواهید فهمید که چه عواملی بر روی قیمت سوله در سال 1401 تاثیر گذار است . یکی از مهم ترین موارد که در افزایش یا کاهش قیمت سوله تاثیر گذار است هزینه فولاد است .

از اینرو سوله سازان و همچنین کارفرمایان همچنان سعی دارند با کاهش مصرف فولاد در ساخت قطعات سازه ، هزینه های نهایی را کاهش دهند . کاهش میزان فولاد مصرفی به همین راحتی نیست چرا که نمیتوان متریال اصلی را کاست و استحکام نهایی سازه را بخاطر چند میلیون تومان هزینه کمتر فدا نمود .

از اینرو باید با روش های اصولی و مهندسی شده سازه هایی را اجرا کرد که هم استحکام لازم و مورد تایید را داشته باشند و هم اینکه بتوان تاییدیه آن را از نظام مهندسی اخد نمود . نهایتا هزینه کل سازه نیز مقرون به صرفه باشد !

اکنون از خودتان سوال می کنید که آیا چنین چیزی واقعا امکان دارد ، که هم وزن سازه سبک باشد ، هم سازه مستحکم باشد و هم هزینه ساخت کاهش یابد . در جواب این سوال میتوان گفت بله اما به چند شرط !

احتمالا در این مدت که در حال جمع آوری اطلاعات و مطالعه در رابطه با سازه های فلزی سوله بودید ، به کلمه سوله های سبک برخورد کرده و مطالبی در مورد آن مطالعه کردید . در گام اول اینگونه ذهن شما اینگونه برداشت می کند که اگر سوله به روش سازه های سبک ساخته شود حتما هزینه ها کاهش خواهند یافت و با توجه به ویژگی های سوله سبک که ذکر شده همچون وزن کمتر ، هزینه پایین تر ، جابجایی آسان ، عدم محدودیت برای سازه های بزرگ و … بهترین نوع سوله جهت ساخت و ساز است . اما حقیقتا نمیتوان به راحتی گفت که اگر سوله های سبک برای سازه استفاده شوند حتما هزینه کمتر است .

مجموعه سبک طرح جهت ساخت سوله در سال 1401 از جمله بهترین سوله های سبک را پیشنهاد می کند اما این سازه های سبک نتیجه چندین سال زحمت ، محاسبات دقیق و به کارگیری مهندسین مجرب در زمینه ساخت سازه های فلزی سوله است . یکی از مباحث مهم در صنعت سوله سازی ، که وزن و طراحی سوله است متناسب با هر نوع سازه تفاوت دارد . هنر سوله های سبک زمانی مشخص می شود که سوله ساز بتواند با حداقل وزن مستحکم ترین سازه را تولید و اجرا نماید بدون اینکه در استحکام سازه و یا اخذ تاییدیه های لازم کوچکترین مشکلی باشد .

برای ساخت سوله در سال 1401 کدام نوع سازه مناسب است ؟

همانطور که اشاره شد پروژه ها با هم متفات هستند و اصلی ترین تفاوت در متراژ و ابعاد دهانه سازه است . شاید بتوان سازه های کوچک را به کمک سوله های تیرورقی یا همان سوله های سنگین به نوعی طراحی و اجرا نمود که هزینه متناسبی داشته و استحکام به مراتب بالا تری نیز شامل حال سوله شود . اما برای سازه های صنعتی ، کارخانه ، سالن های نمایشگاهی ، سردخانه ها ، مرغداری ، دامداری و در کل سازه های نسبتا بزرگ شرکت سبک طرح ، نسل جدید سوله های صنعتی خرپایی را پیشنهاد می کند .

سوله خرپایی از جمله بهترین انواع سوله های سبک هستند که میتوان برای ساخت سازه های متوسط و بزرگ به راحتی و بدون محدودیت با هزینه مناسب و وزن فوق العاده پایین تر اجرا نمود .

سوله های سبک به تنهایی سبک نیستند و باید سوله ها را سبک ساخت ! این جمله کمی تامل بر انگیز است اما در حقیقت امر نیز اینگونه است . شرکت های سوله سازی زیادی هستند که ادعای دست یابی به تکنولوژی سبک سازی سوله ها را دارند اما زمانی که وزن سازه در هر متر را مشاهده میکنید به سادگی خواهید فهمید که تا چه میزان وزن نهایی سازه شما افزایش خواهد بیافت . حتی بر سر 1 کیلوگرم در هر متر مربع باید حساس بود چرا که در متراز های بزرگ تر این 1 کیلو گرم ها تبدیل به تناژ بالایی خواهند شد .

سازه های ubm یا همان سازه های k-span نیز از جمله سازه های سبک هستند اما در این روش ساخت سوله با قوطی وجود ندارد ( منظور پروفیل فلز ) و از ورق های فولادی که در قوس مشخص تولید می شوند استفاده می شود . این سوله ها برای سازه های بزرگ مناسب نبوده و نمیتوان برای هر ساختمان از آن استفاده کرد . ضمن اینکه برای بسیاری از اقلیم ها و کاربری ها نمیتوان مجوز های لازم از نظام مهندسی را دریافت کرد .

سوله های خرپایی و همچنین سوله های فوق سبک لوله ، از جمله سازه هایی هستند که میتوان بدون دردسر و با هزینه متناسب ، برای متراژ های کوچک تا بسیار بزرگ ، با حداقل ستون میانی و حداقل هزینه آنها را اجرا نمود .

از جمله عوامل تاثیر گذار بر هزینه ساخت سوله در سال 1401 اجرت ، هزینه های جانبی همچون هزینه پوشش سقف سوله ، هزینه های دیوار پوشی ، هزینه ساخت فنداسیون ، سایر هزینه های مربوط به تقسیمات و زیبا سازی سوله نیز باید مد نطر باشد .

همچنین یکی از موارد دیگر که در هزینه ساخت سوله تاثیر گذار است جرثقیل می باشد . جرثقیل های سقفی و همچنین جرثقیل های دروازه دو مدل از کاربردی ترین جرثقیل های مورد استفاده در سوله سازی هستند . زمانی که در ساخت سازه و جهت جابجایی و نصب از جرثقیل استفاده می شود ، مسلما هزینه آن نیز باید در نظر گرفته شود .

برای سازه های کوچک تا بزرگ جرثقیل معمولا مورد نیاز است ، ما برای سازه های کوچکتر میتوان از جرثقیل های تریلی هم استفاده نمود که بستگی به ارتفاع کلی فنداسیون تا سقف سوله دارد . همچنین جهت برآورد هزینه ساخت سوله در سال 1401 میتوانید از طریق پل های ارتباطی با مجموعه سبک طرح در ارتباط باشید .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود