تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
نحوه تعویض سوله - سبک طرح

نحوه تعویض سوله

مدیر    28 فروردین 1402    بدون نظر   

شاید شنیدن این جمله برای شما عجیب باشد یااینکه برای خود شما این سئوال پیش آمده و قصد دارید تا سوله خودتان را تعویض کنید . در حالت اولیه شما یک سوله برای کارگاه ، سالن و یا نمایشگاه خودتان راه‌اندازی کرده‌اید . این سوله از هز نوعی که ساخته شود در ابعاد مشخصی اجرا خواهد شد و نهایتا پس از ساخت اسکلت سوله ، مراحلی همچون کف پوشی ، دیوارپوشی و عایق کاری و پوشش سقف سوله انجام خواهد شد .

پس از انجام تمامی این مراحل و احداث یک سوله ، تغییر دادن آن کار ساده‌ای نیست ! تصور کنید که شما یک ساختمان 3 طبقه مسکونی را احداث نموده‌اید و اکنون قصد انجام تغییرات داخل آن را دارید . اگر این تغییرات کوچک باشند میتوان بدون دستکاری در ساختمان اصلی ، این تغییرات را اعمال نمود اما اگر قصد دارید تا برای مثال حیاط ساختمان را به بخشی از زیربنای مسکونی اضافه کنید ، این چنین موارد معمولا کارهایی دشوارتر هستند .

درمورد سوله نیز ممکن است گاها صاحب سوله ، بنابه دلایلی همچون توسعه کسب و کار و نیاز به محلی بزرگتر جهت فعالیت ، قصد داشته باشند تا سازه خود را توسعه دهند . اکنون این توسعه میتواند در متراژ سازه و یا در ارتفاع سوله ( از نظر افزودن طبقه ) انجام شود .

شاید اسم سوله سبک و سوله دست دوم به گوش شما خورده باشد . سوله های دست دوم اکثرا سوله های قدیمی و سنگین هستند که چندین سال مورد استفاده قرار گرفته و سپس به دلایلی که یکی از آنها ، توسعه محل سوله بوده ، بازشده و درمحلی دپو شده است چرا که عملا برای تغییر سوله مناسب نبوده و باید کلا جمع آوری می‌شدند و با سوله هایی بهتر که امکان ساخت سازه های بزرگتری را می‌دهند همچون سوله خرپایی جایگزین می‌شدند .

چگونه سوله را میتوان تعویض کرد یا تغییر داد ؟

برای اینکه ساختمان یک سوله را تغییر داد باید اول از همه دید این سوله چگونه ساخته شده است ؟ به عبارتی چه نوع سوله در آن به کار رفته ، با چه مهندسی طراحی شده ، در چه زمینی ، در چه سالی و با چه وزن تمام شده و برخی موارد دیگر که به تمامی این جزئیات در دفترچه محاسبات سوله دسترسی است .

برای مثال اگر یک سازه بزرگ از نوع سوله تیرورقی داشته باشیم ، بسته به درخواست کارفرما ، میتوان بدون دخالت در ساحتار سازه اصلی و با احداث بچه سوله در کنار سازه اصلی ، هم بار اصلی سوله را کاهش داد و هم فضای لازم را در یک طرف یا دو طرف سازه ایجاد کرد . بنابراین درخواست کارفرما و همچنین شرایط فعلی سوله دو رکن  اصلی هستند .

در سازه های سبک ، به این دلیل که اکثر اتصالات از نوع پیچ و مهره هستند ، اگر سازه در ابعاد بزرگی ساخته نشده باشد ، میتوان با دمونتاژ کردن کل سازه ، سوله جدیدی را بجای آن احداث کرد ( البته توجه داشته باشید که این موارد به همین سادگی نیست و مهندسی دقیق باید از نظر فنداسیون و ابعاد سازه انجام شود .

عموما تغییر سوله ممکن است منجر به تعویض سوله شود و چون سوله یک سازه مستحکم است و بروی یک فنداسیون قوی باید ساخته شود ، تعویض سوله به منظور افزایش زیربنای مفید ، با مشکلاتی همچون فنداسیون قدیمی نیز روبرو خواهد شد .

این موارد ازجمله اقداماتی هستند که نمیتوان همانند ساخت سوله از قدم صفر به سادگی مراحل را درمورد آن درپیش گرفت و ابتدا مشاوره های لازم را به کارفرما داده و سپس نسبت به انتخاب نوع سوله ، طراحی ، تاییدیه و ساخت و اجرا اقدام کرد . درکل تغییر یا تعویض سوله به ندرت درمورد افزایش فضای مفید اتفاق می‌افتد اما بدنیست تا در این زمینه اطلاعاتی نیز داشته باشید .

چگونه میتوان سوله را به سادگی توسعه داد ؟

اگر برای شما سئوال است که چگونه میتوانیم سوله خود را در آینده به راحتی توسعه دهیم ، باید گفت از ابتدا می‌بایست چاره اندیشی کنید . فنداسیون سازه براساس وزن کلی آن ساخته می‌شود و درحقیقت سوله فعلی که شما در اختیار دارید بروی فنداسیون استاندارد برای همان سوله بنا شده است . اگر قصد دارید تا در آینده سوله خود را توسعه دهید ، از ابتدا این مورد را با سوله ساز خود مطرح کنید . در اینصورت میتوان شرایطی را درنظر گرفت تا توسعه سوله در آینده آسان باشد .

برای مثال اگر ارتفاع سقف شما دریک سوله تیرورقی بیشتر باشد ، و فنداسیون نیز بخوبی اجرا شود ، میتوان در آینده از داحل سوله ، طبقه دوم را نیز احداث کرد ( البته تمامی این موارد باید با تاییدیه نظام مهندسی انجام شده و در دفترچه محاسبات درج شود ) . این مثال ها شاید کاملا دقیق و مهنسی نباشند اما درحقیقت اصل کار نیز به همین مطالب ساده بازمی‌گردد که شما اهداف آینده خود را از همان ابتدا در نظر داشته باشید که به این طریق هزینه های لازم را در همان ابتدا برای سازه خود پرداخت نمایید و از پرداخت هزینه ساخت یک سوله کامل در آینده معاف شوبد .

اگر در زمینه ساخت انواع سوله های سبک ، سنگین و مدرن نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید میتوانید همه روزه از طریق پل های ارتباطی ارائه شده در وب سایت با کارشناسان و مهندسین مجموعه سبک طرح درارتباط باشید . مجموعه سبک طرح مفتخر به ارائه خدمات طراحی و ساخت سوله به هم‌میهنان عزیز با بیش از 100 ها هزار متر سوله ساخته شده در داخل و خارج از کشور است .

 

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود