تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
ساخت سوله سبک - سبک طرح

ساخت سوله سبک

مدیر    1 , می , 2022    4نظر   

ساخت سوله سبک و اجرای انواع سازه های فلزی با تکنولوژی روز دنیا ( نسل جدید سوله ها صنعتی ) در سراسر کشور زیر نظر مهندسین مجرب و تیم فنی مجموعه سبک طرح ، با بهینه ترین وزن و مقرون به صرفه ترین هزینه در سراسر کشور . جهت مشاوره ، استعلام قیمت و ساخت سوله با مجموعه ما میتوانید از طریق پل های ارتباطی ارائه شده در وب سایت با ما در ارتباط باشید .

سازه های سوله هم اکنون در سراسر جهان در حال طراحی و ساخت هستند . در کشور ما و همچنین کشور ها اروپایی سازه های سوله از نوع پرکاربردترین سازه ها جهت ساختمان های بزرگ و کوچک محسوب می شوند . همچنین کشور های همسایه همچون عراق و افغانستان نیز در حال حاضر به دلیل بازسازی و راه اندازی مراکز صنعتی ، در حالتی گسترده مشغول ساخت سازه های جدید ( البته اکثرا توسط پیمانکاری های ایرانی به دلیل هزینه به مراتب پایین تر ) هستند .

سوله از جمله سازه های مقرون به صرفه و بسیار بهینه جهت ساخت فضاهای بزرگ است . تکنولوژی ساخت سوله ها در همه دوران ها در حال توسعه بوده و در حال حاضر نیز سوله های موجود که تکنولوژی بهینه تری دارند با عنوان سوله سبک شناخته می شوند . البته که سوله های سبک خود شامل چندین نوع مختلف از سازه ها هستند اما در کل تکنولوژی این نوع از سوله ها بسیار امروزی تر و بهینه تر است .

منظور از بهینه بودن در سازه این است که نتیجه نهایی ساختمان از نظر وزن کل سازه به نسبت روش های مشابه اجرا ، سبک تر بوده و به همین ترتیب با توجه به مصرف کمتر فولاد در هر متر از قطعات سوله ، هزینه ساخت نیز پایین تر باشد . ضمن اینکه سوله نهایی از نظر استحکام نیز مورد تایید باشد .

چرا از سوله های سبک استفاده کنیم ؟

همانطور که گفته شد سوله های سبک نسل جدید سوله هستند . سوله هایی که در گذشته ساخته می شدند همگی به روش سوله سنگین یا همان تیرورق ساخته می شوند . در روش تیرورقی ستون ها و همچنین سقف به کمک قطعات بسیار بزرگ و نیز سنیگن سراسر فولادی که خود دارای چندین و چند قسمت جهت اتصال بودند ساخته می شدند .

در گذشته به دلیل نبود دانش امروزی ، تمامی قطعات سوله عمدتا از فولاد مستحکم ساخته می شد . همانطور که اطلاع دارید فولاد به هراندازه که در یک متر مربع از سوله استفاده شود علاوه بر سنگینی سازه ، هزنیه سنگینی نیز دارد و متقابلا کارفرما هزینه بیشتری را بابت مصالح با توجه به وزن فولاد مصرف باید پرداخت می کرد . اما خب راه گریز در آن زمان وجود نداشت چرا که تنها راه ساخت سوله با روش تیرورقی بود .

کم کم و به مروز زمان با بزرگ شدن واحد های صنعتی ، احساس نیاز به ساخت سوله هایی با ابعاد بزرگتر احساس شد . از آنجایی که سوله ها با توجه به محاسبات خاص خود طراحی و اجرا می شوند و در این طراحی ها تمامی فاکتور های سوله اعم از وزن کلی سازه و استحکام ستون ها و ساختمان مطرح است ، نتیجه این بود که سوله های تیرورقی را نمیتوان برای سازه های بسیار بزرگ اجرا نمود . یعنی سازه اگر برای عرض های مشخص به بالاتر ساخته می شد حتما سست و غیر مستحکم بوده و کارایی لازم را نخواهد داشت . ضمن اینکه اجرای ستون های میانی نیز با محاسبات اشاره شده انجام می گرفت که برای ساختمان های بسیار بزرگ بازهم سوله های تیرورقی عاجز بودند .

به همین ترتیب علم و دانش و تجربه دست به دست هم دادند تا نسل جدید سوله ها که هم از نظر وزن و مصرف فولاد بهینه تر بوده و مهم تر از آن سریع تر و راحت تر اجرا می شدند متولد شوند .

سازه های تیرورق علاوه بر وزن و هزینه بیشتر ، در مدت زمان به مراتب طولانی تری نیز اجرا می شدند و همانطور که گفته شد برای سازه های بسیار بزرگ نیز به هیچ عنوان قابل اجرا نبودند . با ظهور سوله سبک ، تحولی بسیار عظیم در صنعت سوله سازی جهان اتفاق افتاد .

سوله هایی که مصرف فولاد را میتوان در آنها از 30% تا 60% کاهش داد ، بسیار سریع تر و راحت تر آن را نصب و یا منتقل کرد و همین هزینه های نهایی را بسیار کاهش داد .

پس با توجه به این تفاسیر ، سوله های سبک از هر نظر برای ساخت و ساز مقرون به صرفه تر هستند . البته باید توجه داشت که سوله های سبک با وجود ویژگی هایی که دارند شاید بیش از 70% در مقابل ساخت سازه های تیرورقی قرار گرفتند اما هنوز هم سازه هایی وجود دارند که میتوان طبق یک مهندسی درست ، از سازه های تیرورقی برای ساخت آنها استفاده کرد ( این مورد تماما مربوط به تخصص سوله ساز و مهم تر از آن شرایط سازه شما می باشد که این نکات را به شکل کامل در بخش ساخت سوله توضیح دادیم .

انواع سوله های سبک

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد ، سوله های سبک انواع مختلفی دارند پس لازم است تا انواع مختلف این سازه ها و ویژگی های هرکدام را کم و بیش بشناسیم . سوله های سبک در 3 دسته اصلی تقسیم بندی می شوند :

  • سوله های سبک خرپایی ( محبوب ترین نوع سازه های سبک )
  • سوله های k-span که با نام سوله های Ubm و نیز آمریکایی شناخته می شوند
  • سوله های لوله ( که واقعا با لوله ساخته می شوند و وزن بسیار کمتری دارند )

سازه های سبک در این 3 دسته بندی اصلی قرار می گیرند . در ادامه مطلب به شکل مختصر اما مفید به توصیف هر یک از این انواع خواهیم پرداخت . ضمنا دقت داشته باشید که برای هرکدام از سازه های ذکر شده ، مقالات کامل و مجزایی داخل وب سایت قرار کرفته است .

ساخت سوله های خرپایی سبک

همانطور که در بخش معرفی اشاره شد ، سازه های خرپایی از محبوب ترین نوع سازه های سبک هستند که در حالت خاصی به انها سازه های بدون محدودیت گفته می شود . به این دلیل که برای هر ابعادی میتوان از این نوع سازه ها استفاده کرد . همانطور که در بالا اشاره شد سوله های تیروقی تا ابعاد مشخصی قابل اجرا هستند و پس از ابعاد خاصی دیگر نمیتوان از سوله های تیرورقی استفاده کرد اما سازه های خرپایی به هیچ عنوان محدودیت نداشته و قابل اجرا برای تمامی ساختمان ها با ابعاد بزرگ یا کوچک هستند .

البته که اشاره به این نکته نیز لازم است که سوله های خرپایی اساسا برای ساخت و اجرای سوله های بزرگ ابداع شدند اما برای سازه های کوچک نیز بخوبی و یدون مشکل قابل اجرا است . سازه های سبک در حالت کلی مراحل نصب و اجرای ساده تری دارند . ضمن اینکه میتوان به راحتی این نوع از سازه ها را به محل دیگری انتقال داد . این ویژگی ها نیز باعث محبوبیت بسیار بالای سازه های خرپایی و در کل سازه های سبک شدند .

در سازه های خرپایی ، سقف ها و ستون ها به شکل خرپایی اجرا شده و سازه نهایی با استحکام و ایمنی بسیار بالا اجرا خواهد شد . در تصویر بالا یک نمونه از این نوع سازه ها را مشاهده می کنید .

سازه های Ubm

سوله های Ubm از نوع دیگر سوله های سبک هستند که بازهم نسبت به سوله های سنگنین بسیار مقرون به صرفه تر بوده و سریع تر اجرا می شوند . اما این نوع از سازه ها همانند سازه های تیرورقی محدودیت اجرا دارند و نمیتوان برای اندازه های مشخصی به بالاتر ، از این نوع سازه ها استفاده کرد . این نوع از سوله ها توسط ورق های فولادی که با دستگاه مخصوص ساخت سازه Ubm شکل میگرند ساخته شده و بر روی فنداسیون نهایی نصب می شوند .

این نوع از سازه ها در سه حالت زمین به زمین ، زمین به ستون و ستون به ستون اجرا می شوند .  سازه های Ubm برای ساخت سازه هایی که در آنها موضوعات بهداشتی همچون سازه های مرغداری و نمونه های مشابه مطرح است زیاد توصیه نمی شوند چرا که عایق کاری های داخل سازه ممکن است باعث انتقال آلودگی بین دام یا طیور شود اما برای سازه های صنعتی ، پارکینگ ، آشیانه ها ، کمپ های نظامی و برخی سازه های مشابه بسیار کاربردی هسند .

ساخت سازه های Ubm سبک

هزینه ساخت این نوع سازه ها به مراتب از سازه های خرپایی نیز پایین تر است . اما با توجه به اینکه دامنه کابرد آنها نسبت به سازه های خرپایی کمتر است باید برای سازه های خاصی از این نوع سازه ها استفاده کرد . در تصویر بالا نیز میتوانید نمونه سازه های Ubm را مشاهده کنید .

سوله سبک لوله

نوع سوم سوله های سبک سازه های لوله هستند . این نوع از سازه ها توسط لوله اجرا می شوند . به این معنی که قطعات سوله از لوله هایی مقاوم با سطح مقطع مشخص ساخته می شوند . این لوله ها با محاسبات دقیق تولید شده و نهایتا پس از جوشکاری و رنگ آمیزی آماده انتقال به محل نصب شده و بر روی فنداسیون قرار خواهند گرفت .

سازه های لوله به اندازه سازه های Ubm محدودیت ساخت ندارند و میتوان برای سازه های نسبتا بزرگ از آنها استفاده کرد . برای ساخت استخر های سرپوشیده ، سالن های ورزشی ، کارگاه ها و واحد های صنعتی متوسط ، میتوان به راحتی از سازه های لوله استفاده کرد . میتوان گفت سازه های Ubm و نیز سازه های Ubm جز کم هزینه ترین سازه ها محسوب می شوند . اما مجدد باید تاکید کنیم که انتخاب نوع سوله جهت اجرا باید توسط سوله ساز متخصص اجرا شود .

سئوالات متداول و مرتبط

در صورت طراحی ، ساخت و اجرای اصولی توسط سوله های سبک ، میتوان مجموع هزینه های ساخت سازه را از 30 تا 50 درصد کاهش داد .

برای انجام مشاوره ، استعلام اولیه قیمت و همچنین مشاهده نمونه کارهای بیشتر میتوانید از طریق پل های ارتباطی 09140856001 و همچنین 09144172368 با مجموعه سبک طرح در ارتباط باشید .

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

احمد تبریزی :سوله سبک برای مرغداری میخواستم از نوع آمریکایی و ارزان

مدیر :با سلام متاسفانه این نوع سوله برای مرغداری امکان ساخت نداره ، جهت مشاوره لطفا تماس بگیرید تا با بررسی شرایط سازه سوله مناسب خدمتتان معرفی شود

تاروک :با عرض خسته نباشید جهت ساخت سازه های صنعتی نسل جدید که میفرمائید مشخصات وزن را میتونید برای ما ارسال کنید ؟

مدیر :با سلام در بخش قیمت سوله میتوانید جدول کامل را مشاهده کنید

در بهبود این مقاله شریک باشید

پانزده − چهار =

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود