تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
انواع روش های عایق کردن در سوله - سبک طرح

انواع روش های عایق کردن در سوله

مدیر    12 تیر 1402    4نظر   

همانطور که ممکن است بدانید سوله یکی از سازه های بسیار مهم در صنعت است و برای اجرای ساختمان های بزرگ در شهرک های صنعتی یا حتی غیر صنعتی میتوانیم با کمترین هزینه و به کمک سازه هایی مستحکم به نام سوله ، ساختمان خود را برپا کنیم . سوله ها در انواع مختلف همچون تیرورقی ، خرپایی ، لوله‌ای و … ساخته می شوند که انتخاب نوع سوله بستگی به محل ساخت ، نوع کاربری سوله و ابعاد آن دارد و لذا نمیتوان برای هر محلی از هر نوع سازه دلخواه استفاده کرد .

مشاوره جهت طراحی و ساخت سوله سبک : ۰۹۱۴۰۸۵۶۰۰۱ ( مهندس فتح پور ) –  ۰۹۱۴۴۱۷۲۳۶۸ ( مهندس باهر )

معمولا سازه های بسیار بزرگ را توسط سوله های خرپایی به دلیل کاهش وزن کلی سازه و امکان ساخت دهانه ها و ارتفاع های بزرگ به کار می‌برند . برای سازه های کوچک نیز میتوان از سوله های تیرورقی و لوله و همچنین سازه سبک نوع یو بی ام استفاده کرد .

در این بین این سوال نیز پیش خواهد آمد که چگونه یک سازه فلزی میتواند در برابر حرارت و همچین سرما عایق باشد ؟ سوله ها را میتوان عایق کاری کرد و این عایق کاری بسته به منطقه و نوع سوله تفاوت دارد . سوله هایی که از نوع خرپایی ساخته می شوند معمولا دارای سقف های شیب دار هستند که در سقف های شیب دار میتوان از چند نوع پوشش برای سقف استفاده کرد . یکی از عمومی ترین پوش ها استفاده از ساندویچ پانل است .

پوشش های ساندویچ پانل در داخل خود دارای عایقی هستند که بسیار مرغوب است و لذا میتوان از آن برای پوشش سقف و همچنین دیوارهای سوله استفاده کرد . ساندویچ پانل ضحامت قابل توجهی دارد و از این جهت که ابعاد آنها نیز تقریبا بزرگ بوده و به شکل قطعه قطعه ساخته می‌شوند میتوان به سرعت مساحت زیادی از دیوار یا سقف را پوشش داد .

زمانی که از پوشش های ساندویچ پانل استفاده میکنیم ، مساحت بسیار زیادی از سقف یا دیوار عایق می شود و لذا نیاز به استفاده از عایق دیگری وجود ندارد و صرفا پوشش های لازم و تزئینات لازم از روی ساندویچ پانل در قسمت های سقف و دیوارها انجام خواهد شد .

استفاده از این روش باعث کاهش چشمگیر هزینه‌ها خواهد شد به این دلیل که دیگر نیاز به کار اضافی نیست و با توجه به افزایش سرعت اجرای کار نیز ، هزینه نیروی کار کمتر خواهد شد . همچنین در پوشش هایی همچون ساندویچ پانل ، به دلیل ابعاد مناسب این نوع از عایق و پوشش ، میزان دور ریز بسیار کم است و لذا بازهم هزینه های ساخت مدیریت خواهد شد . به همین دلیل ساندویچ پانل را در همین ابتدا خدمتتان معرفی کردیم .

پوشش های نوع دیگری نیز وجو دارند که میزان مرغوبیت و عایق بودن آنها به مراتب کمتر از ساندویچ پانل است . برای مثال پوشش های گالوانیزه با توری مرغی و پشم شیشه نیز یکی دیگر از عایق هایی است که میتوان برای سقف یا دیوار استفاده کرد که این نوع پوشش عموما برای سقف استفاده می شود . در این حالت ورق گالوانیزه لایه پوشش اصلی سقف خواهد بود و از زیر ورق گالوانیزه یا همان داخل سوله ، یک لایه پشم شیشه اجرا شده و توسط توری مرغی که از روی آن اجرا می شود ، عایق بین توری و ورق قرار میگیرد و سپس متوان نما کاری سقف را انجام داده و یا در همان حالت سقف را تمام شده دانست . این نوع از عایق به مراتب ضعیف و ضعیف تر از ساندویچ پانل است . اما هزینه آن بسیار کمتر از ساندویچ پانل خواهد بود .

عایق کاری های پلی اورتان

در سوله هایی همچون سازه یو بی ام میتوان از نوع دیگری از عایق ها که بصورت پاششی هستند استفاده کرد . این نوع از عایق ها به پلی اورتان معروف هستند . در این نوع عایق کاری ، یک مایع مخصوص در داخل دستگاه پاشش پمپ ریخته شده و سپس توسط نیروی کار متخصص و با یک پمپ مخصوص ، عایق به سمت دیواره های داخلی سوله پاشیده می‌شود . این عایق پس از برخورد به سطح سوله و قرار گرفتن در معرض اکسیژن که در حالت اولیه کمتر از 1 میلی متر ضخامت دارد و به حالت مایع است ، تنها در کسری از ثانیه ، به یک جسم سخت با عرض بیش از چند سانتی متر تبدیل خواهد شد گویا که یک تکه اسفنج سفت را از داخل به بدنه سوله چسبانده باشیم .

این عایق ها مناسب هستند اما برای خیلی از کاربری های بهداشتی نمیتوان از آنها استفاده کرد و به دلیل وجود منافذ هوا در داخل این نوع از سوله ها ، احتمال انتقال آلودگی و ویروس در سوله وجود دارد لذا نمیتوان در سازه هایی که برای مرغداری یا دامداری و این دست از کاربری ها ساخته می‌شوند از این نوع عایق استفاده کرد ، به همین دلیل دایره کاربری این نوع از عایق ها کم است . اما در حالت کلی یک نوع عایق خوب محسوب می‌شوند .

در سازه هایی که برای انبار استفاده می‌شوند معمولا عایق کاری مناسبی انجام نمی شود ، میتوان اینگونه گفت که پس از اجرای دیوارپوشی سوله ، که معمولا توسط آجر یا سفال انجام می شود ، از طرف بیرونی ، توسط سیمان یا سنگ نما ، یا ورق های کامپوزیت سوله زیبا سازی شده و از سمت داخلی نیز توسط گچ سیاه و نهایتا سفید کاری ، داخل سوله نیز به اتمام میرسد اما در این نوع از سازه ها باید به دلیل به تایید رسیدن دفترچه محاسبات سوله ، عایق کاری انجام شود لذا اگر قصد دارید تا یک سازه استاندارد داشته باشید می بایست تمامی قواعد مربوط به سوله خود را طبق دفترچه محاسبات که متناسب با نوع سوله و منطقه ساخت آن ملزم به رعایت هستید را اجرا کنید .

توجه داشته باشید که اگر سازه شما طبق دفترچه محاسبات و با عایق کاری مناسب انجام شود ، خیال شما از کاربری سازه راحت خواهد بود و به همین دلیل میتوانید با یک هزینه معقول ، یک سازه یا عایق کاری شده برای فصول گرم و یا سرد سال داشته باشید .

عایق کاری سردخانه

سوله های سردخانه یکی از سازه هایی هستد که عایق کاری در آنها بسیار مهم است و لذا باید تماما توجه داشت که چگونه اتاق ها و بخش های مختلف یک سردخانه باتوجه به دمای مناسب در آن عایق شوند و در سردخانه عموم عایق هایی که استفاده می شوند عایق های ساندویچ پانل هستند چرا که میتوان توسط ساندویچ پانل نه تنها عایق کاری های سازه را به شکلی بسیار مناسب و بدون اتلاف انرژی انجام داد ، بلکه میتوان تقسیم بندی های داخل سازه را نیز توسط ساختار های ساندویچ پانل به راحتی انجام داد .

سردخانه ها ازجمله سازه هایی هستند که باید توسط سوله ساز های متخصص انجام شوند و از این جهت باید توجه کنید که اگر سازه سردخانه خواهید ساخت ، لازم است تا طراحی ، اجرا و ساخت بسیار دقیق و اصولی روی سازه انجام شود از این جهت باید توجه داشته باشید که در این مورد تحقیقات درست و اصولی و سابقه مرتبط سوله ساز در مورد ساخت سازه های سردخانه را درنظر داشته باشید .

شرکت سبک طرح از جمله شرکت های بزرگ و متخصص در زمینه طراحی ، ساخت و اجرای سازه های سردخانه و انواع سوله ها با استانداردهای لازم و مورد تایید است . برای همکاری و همچنین مشاوره و استعلام هزینه های ساخت و اجرای سازه ، میتوانید از طریق پل های ارتباطی با کارشناسان و مهندسین مجموعه ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم . ساخت سوله در شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی در کوتاه ترین زمان و با حداقل هزینه زیر نظر کارشناسان مجموعه سبک طرح تنها با یک تماس !

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

رضا مردی :ساندویچ پانل بله خیلی خوبه اما گرونم هست اینم بگین خب

مدیر :داخل مطلب اشاره شده

رضا قدیمی :سلام عایق ساندویچ پانل حدود قیمتش چقدر هست؟قیمت روز داخل سایت وجود داره؟لطفا آدرسش رو بدین ممنون

مدیر :سلام در این مورد به سایت هایی باید سر بزنید که قیمت روز مصالح رو اعلام می کنند متشکرم

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود