تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
کاهش هزینه ساخت سوله چگونه باید انجام شود ؟ - سبک طرح

کاهش هزینه ساخت سوله چگونه باید انجام شود ؟

مدیر    31 خرداد 1401    بدون نظر   

جهت کاهش هزینه ساخت سوله میتوان از چندین نکته کوچک به صرفه اقتصادی بالایی رسید . همانطور که ممکن است بدانید در حال حاضر سوله های سبک برای انواع سازه های کوچک و بزرگ استفاده می شوند و ذهنیت کلی بر روی این است که اگر سازه با سوله های نوع سبک ساخته شود ، هزینه ها کاهش خواهند یافت . اما اگر در این بخش به شما اینگونه گفته شود که همیشه این موضوع صادق نیست استفاده از سوله سبک حتی ممکن است باعث افزایش هزینه شود ، چگونه فکر خواهید کرد ؟ در این مقاله کاهش قیمت ساخت سوله را در بخش های کلی بررسی خواهیم کرد !

سوله های سبک در حالت کلی با وزن کمتری ساخته می شوند و این یک حقیقت است . اما ینکه سوله ساز چگونه و با چه مهندسی ، این سازه را به مرحله اجرا برساند تا نهایت بهره برداری از فضای سوله را داشته باشیم ، نکته بسیار مهمی است . برای محلی به متراژ 1000 متر مربع با توجه به فضای مفید ، میتوان طراحی های مختلف پیاده کرد . بهینه ترین طراحی برای این نوع فضا ، همان طرحی است که حداقل اسکلت فلزی در آن نیاز بوده و تمامی آن را نیز پوشش دهد .

گاها با طراحی نادرست شاید بیش از 50% و یا حتی 100% افزایش هزینه به دلیل افزایش میزان قطعات به هم پیوسته در داخل سوله و تناژ بالای متریال مصرفی شود . از این جهت صرفا ساخت سوله با سازه های سبک باعث کاهش هزینه نیست .

فاکتور های اصلی کاهش هزینه ساخت سوله

برای کاهش هزینه ساخت سوله میتوان چندین فاکتور اصلی را کنار هم قرار داد . در کل مواردی که جهت کاهش هزینه های ساخت سوله وجود دارد از کوچک تا بزرگ میتوانند دست به دست هم داده و باعث کاهش هزینه شوند اما چندین فاکتور اساسی وجود دارد که حتما باید آنها را رعایت کرد .

مهم ترین فاکتور که در گام اول همه فعالیت ها قرارداد ، همکاری با سوله ساز کاربلد و با تجربه است . اگر شما در همان ابتدا با کمی صبر و حوصله ، بتوانید همین فاکتور را دقیق و به نحو احسن اجرا کنید ، خیال شما از بابت مراحل بعدی آسوده خواهد بود چرا که سوله ساز متخصص ، خود اشراف به تمامی موارد ساخت سازه خواهد داشت .

مورد دوم که در بالا نیز اشاره شد ، طراحی مناسب سازه متناسب با متراز اجرایی سوله است . هر طراحی خارج از چارچوب ، باعث وارد آمدن چندین برابر هزینه اضافی به شما خواهد شد .

ساخت سوله توسط سازه های سبک با رعایت دو شرط بالا ، در مجموع باعث کاهش هزینه ساخت سوله خواهد شد چرا که سازه های سبک در کل میتوانند از 30 تا 50 درصد باعث کاهش هزینه ساخت سقف و ستون شوند .

همزمانی ساخت فنداسیون و ساخت قطعات سازه در کارخانه ، میتواند به اجرای سریع تر سازه و کاهش تعداد روز های کار مجری منجر شود که در برخی از سازه ها میتوان این پروسه را بخوبی اجرا نمود .

در هنگام طراحی سازه ، اینکه سوله به صورت منفرد و یا زوجی ساخته شود نیز در هزینه ها تاثیر مستقیم دارد . اگر سوله شما برای مثال با دو دهانه 40 متری ساخته شود ، هزینه آن با حالتی که سازه شما با یک دهانه 80 متری ساخته می شود متفاوت خواهد بود .

دیوار های سوله هر اندازه که ارتفاع بیشتری داشته باشند هزینه ساخت سازه در مجموعه کمتر خواهد بود .

فنداسیون های منفرد ، نسبت به فنداسیون های نواری هزینه کمتری دارند . فنداسیون های نواری نیز نسبت به فنداسیون های گسترده هزینه کمتری خواهند داشت .  برای سوله های سبک از فنداسیون های منفرد و نواری بیشتر استفاده میشود .

استفاده از سوله های ubm نیز هزینه کمتری دارد اما باید دقت داشت که دایره استفاده از این نوع سازه ها بسیار کم بوده و برای سازه های محدودی میتوان از آنها استفاده کرد .

پوشش سقف سوله نیز یکی از بخش های اساسی سوله شما محسوب می شود که باید بدانید چگونه و از چه پوشش هایی میتوان برای سقف سوله استفاده کرد . با توجه به اقلیم منطقه و بار برف و … نظام مهندسی استاندارد هایی را تعیین نموده است که باید طبق آنها برای سقف سوله پوشش ایجاد نمود .

پوشش های ساندویچ پانل از جمله بهترین نوع پوشش هایی هستند که هم عایق بوده و هم وزن کمتر و هزینه متناسب تری دارند . اما گاها میتوان از پوشش های ارزان تری نیز همچون ورق های گالوانیزه با عایق پشم شیشه یا سنگ به همراه توری مرغی استفاده کرد . البته که تمامی این موارد بسته به نوع کاربری سوله دارد .

سوله ساز های باتجربه و خوش نام هرگز تمایل ندارند تا سازه هایی را صرفا برای کسب درآمد بیشتر اجرا کنند . سوله ساز های متخصص همواره تمایل دارند تا دانش ، تخصص و مهارت خود را در ساخت یک سازه زیبا ، سبک و اقتصادی به نمایش بگذارند .

اگر قصد دارید تا سوله شما با هزینه کمتری ساخته شود میتواتیید برخی از موارد سوله را بعدا به سلیقه خودتان شخصی سازی کنید . ممکن است برخی محوطه ها در خارج سوله که برای بارگیری یا تخیله بار هستند نیاز به بخش بندی و کارهایی از این دست داشته باشند که میتوان کم کم این بخش ها را نیز تکمیل نمود .

نکته مهم در ساخت سوله به شکل اصولی داشتن دفترچه محاسبات است . حتما برای یک سازه استاندارد و دارای مجوز ، تنظیم دفترچه محاسبات یک الزام است . این دفترچه محاسبات شامل تمامی مشخصات سازه از ریز تا درشت خواهد بود . تناژ کلی سازه ، نوع سوله ساخته شده ، محل ساخت و تمام موارد مربوط به همان سازه داخل دفترچه محاسبات قرار دارد . با تنظیم این دفترچه و تایید آن توسط نظام مهندسی ، شما اطمینان خواهید داشت که طبق یک پروسه استاندارد و تایید شده و با تخمین هزینه هایی نهایی مدیریت بهتری بر هزنیه های خود داشته باشید .

آیا یا سوله سنیگین نیز میتوان سازه مستحکم اما کم هزینه ساخت ؟

یکی از سوالات مهم این است که آیا میتوان از سوله سنگین با استحکام بیشتر برای ساخت سازه استفاده نموده و هزینه را نیز مدیریت کرد . پاسخ این سوال به گزینه اول باز می گردد . اگر سوله ساز شما از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشد میتوان برای سازه های کوچک تا متوسط ، از سوله های تیرورقی به نوعی استفاده کرد که اختلاف قیمت آن با ساخت به روش سبک بسیار کم بوده و استحکام زیادی در سازه ایجاد نمود .

سوله ساز ها در حال حاضر اکثرا از نوع سبک برای اکثر سوله ها به دلایل مختلف استفاده می کنند . اما در صورت نیاز باید از سوله های نوع سنگین و تیرورقی استفاده کرد . یعنی لزوما نمیتوان گفت حتما باید از سوله سبک برای همه سازه ها استفاده کرد . سازه های سنگین در حال حاضر برای سوله هایی با ابعاد کوچک تا متوسط به راحتی اجرا شده و با تمامی استاندارد های لازم به مرحله بهره برداری می رسند .

جهت ساخت سازه هایی استاندارد ، مستحکم ، با هزینه اقتصادی و طراحی مدرن میتوانید با مجموعه سبک طرح تماس حاصل نموده و ضمن انجام مشاوره های لازم ، نسب به ساخت سازه های خود در کمترین زمان اقدام کنید . همچنین قبل از اقدام به هر نوع همکاری با مجموعه ما میتوانید نسبت به مشاهده نمونه کارها ، برآورد قیمت و مقایسه با رقبا نیز اقدام نمائید . مجموعه سبک طرح یا اطمینان خاطر از قدرت مهندسین و متخصصین خود ، آماده همکاری با تمامی عزیزان و کارفرمایان محترم در سراسر کشور می باشد .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود