تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
پوشش سقف سوله ارزان - سبک طرح

پوشش سقف سوله ارزان

مدیر    10 خرداد 1401    بدون نظر   

پوشش سقف سوله یکی از بخش های مهم در طراحی و ساخت سوله است . همانطور که ممکن است بدانید سوله یک سازه فلزی است که در حالت کلی از سه قسمت اصلی فنداسیون ، دیوار ( ستون و دیوار ) و نهایتا سقف تشکیل شده است . هنر ساحت سوله هم اکنون در بخش سازه های صنعتی سبک و مدرن بسیار مورد توجه است و سوله سازان با تجریه در تلاش هستند تا وزن کلی سوله ها را سبک و اقتصادی نمایند . سقف سوله نیز یکی از بخش هایی است که در امر ساخت و همچنین سبک سازی سوله بسیار تاثیر گذار است .

از این جهت لازم است تا بر روی طراحی و اجرای سقف و همچنین پوشش سقف سوله توجه بسیاری نمود . سقف سوله میتوان گفت یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید در مقابل بارهای وارد بر سوله ایمن سازی شود . در مناطق کوهستانی که آب و هوای به مراتب سردتر توام با بارش باران و برف دارند ، بار وارد بر سقف سوله بسیار بیشتر از نقاط گرم و خشک است . زمانی که برف بر روی سقف سوله تا مدت ها بر جای می ماند مسلما باری در مجموع به کل سقف سوله وارد می شود که قبل از ساخت سوله تمامی این بار ها محاسبه و در نطرگرفته می شوند .

اما لازمه تحمل این بارهای وارد بر سقف داشتن یک پوشش سقف مناسب و استاندارد است . برای سقف سوله پوشش های نوع مختلفی وجود دارد که برخی ها را میتوان در هر اقلیم و منطقه با هر میزان بار وارد بر سوله استفاده کرد و برخی فقط برای اقلیم های مشخصی هستند . بخشی از این پوش ها به مراتب ارزان قیمت تر اما با کارائی کمتر هستند وبرخی نیز با هزینه بالاتر و کارائی بسیار مناسب تر . در ادامه این مقاله به تفسیر و توضیح انواع پوشش های سقف سوله خواهیم پرداخت .

پوشش سقف سوله ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از معروف ترین و کاربردی ترین پوشش ها برای سقف سوله است . ساندویچ پانل در حالت کلی متشکل از دو ورق می باشد که در بین آنها فوم تزریقی وجود دارد . این فوم تزریق شده باعث ساخت یک عایق سبک شده است که در برابر صدا ، گرما و سرما عملکرد مناسبی دارد . این نوع از پوشش ها به دلیل سبک بودن جنس کلی ، هزینه معمولا زیادی ندارند و اینکه نصب و اجرای آن راحت تر و سریع تر انجام می شود .

پوشش سقف سوله ساندویچ پانل

به دلیل سبک بودن این نوع از پوشش ها در مناطق زلزله خیز هم میتوان از آنها استفاد کرد چرا که در صورت وقوع هرگونه تخریب در سقف سازه آسیب کمتری به پرسنل و تجهیزات داخل سوله وارد خواهد شد .

این نوع از پوشش ها یعنی ساندویچ پانل ، به دلیل عملکرد مناسب در برابر سرما  و گرما ، درسوله های سردخانه بسیار مورد توجه هستند . پس اولین نوع از پوشش های سقف سوله را میتوان ساندویچ پانل در نظر گرفت . ورق های ساندویچ پانل را میتوان در رنگ های مختلف سفارش داده و اجرا کرد از این جهت مشکلی در طراحی سازه نیز وجود ندارد .

ورق های گالوانیره برای پوشش سقف سوله

یکی دیگر از پوشش های پرکاربرد جهت سقف سوله ، ورق گالوانیزه است . ورق گالوانیزه از جمله مصالح شناخته شده در صنعت ساختمان سازی ، درب و پنجره سازی و حتی خودرو سازی می باشد . این نوع از ورق ها به صورت فابریک با پوشش های خاصی در سطح تولید می شوند و در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار بالایی دارند . ورق های گالوانیزه عموما به تنهایی در سقف سوله استفاده نمی شوند . مصالحی همچون توری مرغی و پشم شیشه نیز در زیر این ورق ها جهت اجرای استحکام و عایق کاری ممکن است به کار برده شود . اما در پوش ساندویچ پانل ، تنها استفاده از همان نوع پوشش جهت اجرای سقف کافی است .

قیمت کم و مناسب و هزینه کم نگهداری و تعمیرات ، طول عمر زیاد و دوام پوشش ، محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک و مقاوم بودن در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی را میتوان از شاخص ترین ویژگی های ورق گالوانیزه دانست .

پوشش های پلی کربنات

پلی کربنات یکی از پوش های بسیار مدرن و متفاوت برای پوشش سقف سوله است . این پوش ها همانطور که گفته شد نسل جدید عایق و همچنین پوشش برای انواع سازه ها محسوب می شوند . این پوشش را در تصویر ابتدای صفحه مشاهده می کنید .

ورق های پلی کربنات سخت ترین ماده شفاف شناخته شده تا به امروز هستند . به عبارتی پس از شیشه ، میتوان از ورق های پلی کربنات جهت پوشش و همچنین ایجاد روشنایی در بخش های مختلف ساختمان استفاده کرد . از این پوشش های میتوان بخوبی در سوله هایی همچون پرورش گل و گیاه استفاده کرد .

سوله های دامداری ، سازه های ورزشی و سالن های بزرگ نیز میتوانند از این نوع پوشش ها به سقف زاویه دار یا قوسی در سقف استفاده کنند .

چه نوعی پوشش برای سقف سوله مناسب است ؟

همانطور که گفته شد محل ساخت سوله یکی از نکات مهم است که قبل و حین ساخت سوله باید به آن توجه شود . سازه هایی که در آنها نیاز به تابش نور و اصطلاحا عبور نور وجود دارد میتوان از پوشش هایی شفاف تر همچون پلی کربنات به راحتی استفاده کرد .

سازه هایی که نیاز به عایق کاری دقیق دارند همچون سازه های سردخانه ، می بایست از پوشش ساندویچ پانل استفاده کنند چرا که بهترین نوع عایق برای پوشش سقف سوله و حتی دیوار ها می باشد و اتلاف انرژی را به حداقل خواهد رساند .

در مناطقی که پوششی ایمن به همراه عایق کاری جزئی نیاز داریم میتوانیم از ورق های گالوانیزه و یا ورق های آلومینیوم همراه با پوشش پشم شیشه و توری مرغی استفاده کنیم . توجه به این نکته حائز اهمیت است که در تمامی این موارد یک سوله ساز متخصص باید در کنار شما باشد تا متناسب با نوع سازه ، محل ساخت و همچنین دفترچه محاسبات سوله ، درست ترین و بهینه ترین سازه را در نهایت برای شما اجرا نماید . اما مطمئنا لازم است که خود شما نیز به عنوان کارفرما ، اطلاعات لازم را در مورد زمینه های مختلف ساخت سازه تا حدی داشته باشید . جهت مشاوره و همچنین همکاری با مجموعه سبک طرح میتوانید از طریق پل های ارتباطی ارائه شده با ما در تماس باشید .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود