تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
ویژگی های رنگ در ساخت سوله - سبک طرح

ویژگی های رنگ در ساخت سوله

مدیر    25 آبان 1401    2نظر   

سوله ها در اکثر موارد به شکل فلزی ساخته می شوند . فلز سوله در مراحل ساخت لازم است تا برش داده شده و جوش شود ، با توجه به حالت اولیه فلز ، برش و جوشکاری ، رویه فلز رنگ مناسبی ندارد و رنگ فلز و گاها خرده ناهمواری ها در سطح آن مشاهده می شود بنابراین پس از اتمام مراحل ساخت ، سطح فلز ها تمیزکاری شده و رنگ آمیزی می شوند . در پروسه ساخت سوله ، رنگ سوله و پروسه رنگ آمیزی آن یک موضوع قابل توجه است .

این رنگ آمیزی سوله تحت شرایط خاص و با روش های متفاوتی انجام می شود و اینگونه نیست که صرف با یک قوطی یا اسپری رنگ ، فلز را رنگ آمیزی و رنگ پاشی کرد .

رنگی که برای سطح سوله ها استفاده می شود باید خاصیت ضدخوردگی و ضد تخریبی داشته باشد . تولید این رنگ ها از جمله بخش های اساسی در صنعت تولید رنگ است . برخی ار شرکت های سوله سازی خودشان این رنگ ها را با ترکیبات خاصی تولید می کنند و برخی شرکت ها نیز به شکل قراردادی این رنگ را از کارخانه های تولیدی خریداری و استفاده می کنند .

کیفیت رنگ باعث خواهد شد تا فلز سوله در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت ، حرارت و نهایتا زنگ زدگی دوام بسیار بالایی داشته باشد . این موضوع برای سوله سازان مهم است که بتوانند سازه نهایی را با کیفیت بالا اجرا کنند چرا که اسکلت سازه بخش اصلی ساختمان بوده و علاوه بر استحکام و مقاومت در ساختار مهندسی ، لازم است تا متریال نیز با کیفیت بوده و سطح اسکلت از مقاومت مناسب برخوردار باشد . پس میتوان فهمید که رنگ آمیزی سوله یک پروسه اصلی قبل از سرهم کردن سازه است .

ویژگی های انواع رنگ سوله

در وهله اول اینگونه به نظر می رسد که هر اندازه ضخامت رنگ مصرفی در رنگ آمیزی بیشتر باشد یا به عبارتی چندین بار رنگ آمیزی سطحی انجام شود ، مقاومت سطح اسکلت سازه افزایش خواهد یافت . اما همیشه به این شکل نیست . رنگ های استاندارد دارای ترکیباتی هستند که میتوان با نازک ترین لایه رنگ ، پوشش لازم و مقاوم را برای سطح اسکلت ایجاد کرد . در حقیقت رنگ های سوله صرفا تزئینی نیستند و برای مقاوم سازی استفاده می شوند .

رنگ آمیزی سوله

استفاده از این نوع رنگ مطمئنا هزینه های اضافی برای خرید رنگ و همچنین دستمزد نیروی کاری را مدیریت خواهد کرد چرا که هربار رنگ آمیزی برای ایجاد لایه های بیشتر انجام شود ، هم نیازمند مصالح و هم نیازمند نیروی کار برای اجرای آن هستیم . از این موارد میتوان به پوشش های براق رنگ اپوکسی و پلی استر ها اشاره کرد که غالباً برای ارائه یک لایه با ضخامت بالا مورد استفاده قرار می گیرند .

یک رنگ خوب باید خاصیت چسبندگی بالایی داشته باشد ، البته که ترکیب کردن رنگ با حلال های مورد نیاز جهت تنظیم غلظت یک موضوع مهم است که باعث تغییر خاصیت گرانروی رنگ خواهد شد اما نهایتا چسبندگی رنگ نیز اهمیت بالایی دارد و باید در حین مراحل رنگ آمیزی ، زحمت زیادی متحمل نیروی کاری نشود . البته رنگ آمیزی در حال حاضر در اکثر موارد بصورت دستی انجام می شود که این رنگ آمیزی دستی نیز بیشتر توسط پمپ های رنگ پاش است و از اتاق رنگ برای رنگ بسیار کم استفاده می شود .

این رنگ آمیزی معمولا پس از ساخت سوله و آماده شدن تمامی قطعات در داخل کارگاه انجام می شود و پس از خشک شدن رنگ ، قطعات جهت نصب به محل اجرا منتقل می شوند . در مواردی بسیار نادر اینگونه است که سوله پس از نصب بر روی اسکلت رنگ آمیزی می شود ، این کار مسبب تحمل مشقت زیادی است و ممکن است در 1% موارد انجام شود .

ازجمله دیگر ویژگی هایی که باید در یک رنگ مناسب برای سوله به آن اشاره کرد ، سازگاری آن با محیط زیست و عدم آسیب آن به محیط اطراف است که شرکت های تولید کننده رنگ همواره این موضوعات را مدنظر دارند .

ویژگی های رنگ استاندارد برای سوله

رنگ های استانداردی که در حال حاضر برای سوله استفاده می شوند دارای خاصیت های زیر هستد :

  • این رنگ های نیازی به اجرای آستر ندارند و میتوان با آنها تنها در یکبار سطح فلز را رنگ امیزی کرد
  • برای اجرای این نوع رنگ روی سطح سوله ، نیازی به تمیزکاری سطح فلز نیست
  • خاصیت چسبندگی این رنگ ها بسیار بالا است
  • انعطاف پذیری بالایی داشته و در برابر شرایط جوی تا سالیان زیاد مقاوم است

انواع اصلی رنگ سوله

  • رنگ های آلکیدی

این دسته از رنگ ها در دسته بندی رنگ هایی هستند که توسط جریان هوا خشک می شود . این نوع از رنگ ها مقاومت ماسبی دارند و میتوان روی مقاومت آنها تا چندسال حساب کرد . اما نمونه های مقاوم تری از این نوع نیز وجود دارند .

  • رنگ های اکریلیزه شده

این نوع از رنگ ها نسبت به نوع آلکیدی مقاومت بالاتری دارند و از طریق تبخیر حلال لایه های رنگ خشک می شوند . ضخامت نهایی این رنگ ها بالا است اما نیازمند این است که شرایط مناسبی را جهت خشک شدن آن بر سطح فلز ایجاد کرد . این رنگ پس از خشک شدن کمی خاصیت نرمی دارد اما به این معی نیست که در برابر آسیب های محیطی مقاوم نیست . رنگ های قیری نیز از جمله زیر مجموعه های این دسته از رنگ ها هستند .

  • رنگ اپوکسی و رنگ پلی اورتان

رنگ های اپوکسی و پلی یورتان یک رنگ ترکیبی هستند که نیازمند داشتن یک ترکیب درست و اختلاط صحیح بین اپوکسی و پلی یورتان است . در این حالت باید ترکیب حاصل شده را باید در مدت زمان کوتاهی بر روی سطح مورد نظر اجرا کرد . پس از آنکه تبخیر حلال اتفاق افتاد از طریق بروز یک واکنش پلیمریزاسیون لایه های پوششی رنگ سوله سخت تر شده و خشک خواهند شد .

تجهیزات مورد نیاز جهت رنگ آمیزی سوله

برای اجرای رنگ آمیزی همانطور که بالاتر نیز اشاره شد ، نیروی کار مرسوم تر است . اما این نیروی کار نیز نیامند ابزارهایی جهت استفاده از رنگ و اجرای آن روی سوله می باشد . در چدین حالت مختلف میتوان رنگ آمیزی را انجام داد . توسط اسپری های هوا دار یا بدون هوا ، غلتک و قلم مو . مطمئنا در پروژه های بزرگ تسریع در روند اجرای کار بسیار مهم است و باید از رنگ هایی با کیفیت و روش رنگ آمیزی سریع استفاده شود .

انواع رنگ برای سوله

قطعات بزرگ سازه های فلزی را مسلما نمیتوان با قلم مو یا غلتک حتی در اندازه های بزرگ آن رنگ آمیزی کرد چرا که این امر کاری طاقت فرسا و دور از منطق است . بهترین حالت برای رنگ آمیزی استفاده از اسپری های مخصوص یا همان پمپ های رنگ است که در این حالت باید اکیپ اجرایی از لباس مخصوص برای این کار استفاده کند تا در اثر ترکیب ذرات رنگ با هوا و پخش شدن اندک آن در اطراف ، باعث کثیفی و یا انتقال آن به مجاری تنفسی نشود .

درصورت استفاده از قلم مو یا غلتک این پخش شدن ذرات در هوا وجود ندارد و میتوان برای ساره هایی با ابعاد کوچک از آن بهره برد .

پوشش های رنگ سوله برای سازه های فولادی اغلب با اسپری هوا انجام می شود . در این روش محلول های رنگی به ذرات ریزی تبدیل می شوند و سپس با یک ضخامت مشخص روی سطوح قرار می گیرند . این ذرات با پاشش پی در پی ، یک پیوند بسیار قوی را میان یکدیگر ایجاد می کنند که منجر به تولید یک فیلم یا لایه ضخیم می شوند .

توسط اسپری ها میتوان با تغییر ضخامت دریچه خروجی ، ضخامت رنگ را نیز تعیین کرد . در پروژه های بسیار بزرگ با اینکه کمی هدررفت رنگ در حالت اسپری وجود دارد اما روش اسپری باید به کارگرفته شود . در حالت نما و اجرای رنگ نما نیز روشی که بیشتر استفاده می شود روش استفاده از غلتک است که هدررفت رنگ را به حداقل خواهد رساند .

جهت مطالعه بیشتر در مورد انواع روش های رنگ آمیزی میتوانید مقاله رنگ آمیزی آیرلس را مطالعه کنید .

 

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

فرهاد :نمیشه با اسپری سوله رو رنگ کرد؟

مدیر :بنظر خودتون ممکنه ؟

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود