تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
نصاب سوله - سبک طرح

نصاب سوله

مدیر    11 تیر 1401    بدون نظر   

نصاب سوله به شخص یا مجموعه خاصی گفته می شود که وظیفه متصل کردن قطعات سوله به یکدیگر و پیاده سازی اسکلت کلی سازه که شامل سقف و ستون است را بر عهده دارد . البته که نصب سوله تنها یک شغل یا فرآیند منجر به قرارداد محسوب نمی شود و باید موارد زیادی در کنار یکدیگر همگی درست باشند تا بتوان یک سوله را به شکل صحیح بر روی فنداسیون نصب کرد .

زمانی که حرف از نصاب سوله زده می شود اینگونه تصور میکنیم که محل اجرای سوله و قطعات آن اماده هستند و شخص یا اشخاصی این قطعات را در محل مورد نظر به هم متصل خواهند کرد .

این موضوع میتواند محقق شود اما بهتر است که به روش دیگر و درست تری عمل کرد . برخی از سوله ها ممکن است فاصله زیادی از محل ساخت تا محل نصب داشته باشند . برای مثال کارگاه یا کارخانه سوله ساز در شهر تهران واقع شده و محل اجرای سوله نیز در شهرهای جنوبی کشور است . در این حالت کارفرما یا باید هزینه های جانبی همچون حمل و نقل و سایر موارد که در طی مراحل ساخت تا حمل متحمل خواهد شد را در نظر داشته باشد تا سوله طراحی و ساخته شده و نهایتا به محل ساخت منتقل شود تا اصطلاحا سرهم شود . در این شرایط پرسنل نیز باید به محل ساخت و نصب منتقل شوند و یا از اکیپی که در شهر های هدف یا نزدیکتر وجود دارند کمک گرفته شود که در این شرایط نیز باید دایره فعالیت سوله ساز بسیار بزرگ باشد .

اما معمولا از این روش ها برای ساخت و ساز استفاده نمی شود . بسته به شرایط ساخت سازه در مسافت های نزدیک یا دور ممکن است تصمیمات مختلفی اتخاذ شود . اگر نصب سوله در مسافت های نزدیک باشد معمولا صفر تا صد پروژه و یا مراحل فنداسیون تا اسکلت را یک پیمانکار سوله ساز بر عهده گرفته و مراحل بعدی همچون پوشش سقف سوله ، دیوار و … را پیمانکار ها و مجریان مرتبط دیگر انجام میدهند .

به این دلیل که فنداسیون سازه قبل از تمامی بخش های سوله ساخته خواهد شد ، پس باید طراحی و محاسبات دقیق بر روی سازه نهایی که بر روی دهانه های نهایی این فنداسیون سوار خواهد شد انجام شود تا ضمن ساخت قطعات سوله ، به درستی بر بروی سوله نصب شوند .

در اینجا یک نکته مهم وجود دارد اینکه آیا میتوان فنداسیون را اجرا کرد و نهایتا از یک نصاب سوله درخواست کرد تا قطعات ساخته شده را بر روی سوله قرار دهد عملا منطقی نیست . در این موارد معمولا طراحی و محاسبات فنداسیون و همچنین نقشه کشی و ساخت قطعات سوله میتواند توسط یک سوله ساز متخصص انجام شود . پس از اجرای فنداسیون و ساخت قطعات سوله متناسب با همان فنداسیون ، اکنون شما میتوانید پروسه نصب را به یک نصاب سوله دیگر محول کنید .

البته که این موارد کمی از منطق به دور هستند ، اما ممکن است تحت شرایطی در این حالت قرار گرفت ( به دلیل مشکلات مالی و … ) . اما در حالت استاندارد اگر قصد داشته باشیم تا کلیت سازه در دو بخش اجرا شود ، قسمت طراحی و ساخت فنداسیون و اسکلت کلی سازه توسط یک سوله ساز اجرا شده و مابقی مراحل میتواند توسط یک مجری یا پیمانکار های دیگر انجام شود .

نصاب سوله ، ساخت سوله از پی تا اسکلت

طبق توضیحات بالا اگر سازه شما در شرایط استاندارد ساخته شود در حقیقت نصاب سوله به مجموعه طراح و نقشه کش سازه شما در بخش فنداسیون و اسکلت اتلاق می شود چرا که برای ساخت دقیق یک سازه ملزم به طراحی فنداسیون و ساخت قطعات سوله توسط یک مجموعه مشخص هستید .

پس از این مراحل و زمانی که سازه شما با مشخصات صحیح بر روی یک فنداسیون صحیح پیاده شد ، نسبت به دیوار پوشی ، اجرای سقف ، کف سازی و … اقدام نمائید .

شزکت های سوله ساز در دو حالت کلی با کارفرمایان قرار داد های ساخت اجرا می کنند . حالت اول ساخت سوله با فنداسیون و اسکلت و حالت دوم ساخت سوله از پی تا کلید است . در حالت کلی اگر یک مقایسه بین این دو روش داشته باشیم میتوان گفت اگر هزینه های کلی سازه را برای به اجرا رساندن پروژه کنار گذاشته و آماده کردید از روش عقد قرارداد ساخت سوله از پی تا کلید استفاده کنید . در مورد مزیت های این روش در مقاله ساخت سوله از پی تا کلید توضیحات کافی ارائه شده است اما همین اندازه اطلاع داشته باشید که برای صرفه جویی در هزینه و مهم تر از همه زمان ، ساخت سوله در حالت صفر تا صد توسط یک شرکت سوله سازی بسیار بهتر است .

اما در حالت هایی ممکن است شما ابتدا قصد داشته باشید تا فنداسیون و اسکلت را در ابتدا اجرا نموده و پس از مدتی مابقی کارهای سازه را انجام دهید . این حالت از جمله قرارداد های عجیب و غریب محسوب نمی شود ، یعنی شما میتوانید به راحتی یک قرارداد مابین خودتان و سوله ساز کاربلد عقد کنید تا مراحل طراحی و ساخت فنداسیون و اسکلت توسط آنها انجام شود .

شرکت سبک طرح نیز از جمله مجموعه هایی است که میتوانید ضمن همکاری با ما ، در حالت ساخت فنداسیون و اجرای اسکلت سازه ، سوله مد نظر را در کوتاه ترین زمان تحویل بگیرید . شرکت سبک طرح با کارگاه ها و کارخانه های شبانه روزی ساخت سوله ، هم اکنون با به کارگیری نیروهای مهندسی و اجرایی متخصص ، در کمترین زمان ، مراحل طراحی ، ساخت ، اجرا و تحویل سازه را برای کارفرمایان محترم انجام خواهد داد .

از جمله خدمات بارز ساخت سوله در مجموعه سبک طرح ، اجرای سازه هایی با حداقل وزن و نهایت استحکام برای اولین بار در کشور است . مجموعه ما هم اکنون با تجربه و تخصص مهندسین خود به تکنولوژی افزایش ارتفاع و دهانه مفید در سوله های سبک بدون افزودن ستون میانی دست یافته و شما عزیزان میتوانید جهت مشاوره برای ساخت سازه های صنعتی نسل جدید از طریق پل های ارتباطی با ما در ارتباط باشید .

سوله های خرپایی نسل جدید ، سازه های سنگین و تیرورقی ، ساخت انواع سازه های ورزشی ، سوله های سردخانه ، دامداری و مرغداری و تمامی سازه های کوچک تا بزرگ را بدون محدودیت و با نهایت بهره برداری از محیط مد نظر توسط سبک طرح به مرحله اجرا برسانید .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود