تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
مراحل ساخت سوله سبک - سبک طرح

مراحل ساخت سوله سبک

مدیر    25 خرداد 1401    2نظر   

سوله سبک یکی از کاربردی ترین و بهترین نوع سازه های فلزی جهت ساخت و اجرای واحد های صنعتی ، پرورش دام و طیور ، کارخانجات بزرگ ، گلخانه ، سردخانه و اکثر سازه های کوچک تا بسیار بزرگ است . در این مقاله مراحل ساخت سوله سبک را با هم بررسی خواهیم کرد . اگر سازه شما طبق شرایط احراز شده ، در محل مد نظر امکان ساخت سوله سبک را داشته باشد بد نیست بدانید که در طی چه مراحلی این سازه به مرحله بهره برداری خواهد رسید .

اولین بخش در مراحل ساخت سوله سبک ، مشاوره و بررسی است . البته که ما در این شرایط در نظر داریم که شما با سوله ساز متخصص همکاری می نمائید ، اما در هر صورتی ، جلسه اول هر قرارداد کاری ، لازم است تا مشاوره دقیقی بین مجری و کارفرما صورت گیرد . شرایط زمین مد نطر شما ، اقلیم منطقه ، سازه های اطراف ، نوع فعالیتی که قرار است داخل سوله صورت گیرد ، ارتفاع سازه و برخی فاکتور های دیگر همگی توسط سوله ساز بررسی خواهند شد .

در این گام با توجه به بررسی فاکتور های مورد نیاز ، نوع سوله شما از دسته سبک انتخاب شده است . پس از عقد قرارداد مابین شما و سوله ساز ، مراحل تهیه دفترچه محاسبات سوله انجام خواهد شد .دفترچه محاسبات سوله برای تمام سازه هایی که به شکل استاندارد و قانونی اجرا می شوند باید تهیه شود . این دفترچه شامل تمامی اطلاعات مربوط به سازه ، از جمله ابعاد ، نوع سوله ، وزن کلی سازه ، تعداد طبقه ، محل ساخت ، محاسبات سقف و … است . این دفترچه باید به تایید نظام مهندسی منطقه ، شهر یا استان برسد .  در این شرایط شما اطمینان دارید که سازه طبق استاندارد های مورد تایید نظام در حال ساخت است .

در گام بعدی با توجه به محاسبات انجام شده ، مراحل طراحی سوله آغاز خواهد شد . طراحی سوله با توجه به نوع سوله و ابعاد آن و موارد اشاره شده در دفترچه محاسبات ، توسط نرم افزار های خاص طراحی پیاده خواهد شد . در این مراحل باید نهایت دقت را داشت چون هرگونه طراحی خارج از اصول باعث بهره برداری نادرست از فضای سازه شده و هزینه بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت . لذا باید در مراحل طراحی ، با توجه به متراژ کلی محل ساخت ، یهترین شرایط را در نظر گرفت تا متحمل ساخت در همان متراژ با هزینه بالاتر نباشید .

در اینجا باید اشاره کرد که صرفا ساختن سازه با سوله سبک کافی نیست بلکه لازمه این امر ، دقت به نحوه طراحی ساخت می باشد . پس از طراحی سازه و انجام محاسبات لازم ، اگر سوله ساز در این زمینه تجربه کافی داشته باشد ، ساخت فنداسیون را در محل ساخت و همزمان ساخت قطعات سوله در کارخانه را آغاز خواهد نمود .

همزمانی این دو فرآیند باعث سرعت در ساخت و تحویل سازه خواهد شد . گام بعدی در مراحل ساخت سوله سبک ، انتقال قطعات سازه به محل ساخت است . قطعات سوله ضمن عبور از باسکول ، توسط تریلی به محل ساخت سوله منتقل خواهند شد . در نهایت این قطعات طبق نقشه بر روی فنداسیونی که به اتمام رسیده پیاده می شود .

پس از پیاده شدن اسکلت و فنداسیون ، میتوان پوشش سقف سوله را اجرا نمود . سقف سوله در حالت های سبک ممکن است به صورت شیب دار یعنی هشتی شکل و یا به صورت قوسی اجرا شود . مصالح مختلفی را میتوان برای پوشش سقف به کار برد از جمله ساندویچ پانل های سبک ، ورق های گالوانیزه و … پوشش سقف با توجه به محاسبات بار وارد برسقف سازه انتخاب می شود . در مناطقی که بار برف و باران و یا زلزله در آنها در دسته بالاتری از فشار قرار دارد لازم است تا تمامی استاندارد های نظام مهندسی را رعایت کرد چرا که ممکن است هرگونه کوتاهی در این امر باعث نشست سوله و آسیب های جبران ناپذیر مالی یا جانی شود .

گام بعدی در مراحل ساخت سوله سبک ، دیوار پوششی سازه است . برای دیوار پوشی نیز میتوان از مصالح مخنلفی با توجه به استاندارد های سوله استفاده کرد که آجر های معمولی یکی از عمومی ترین پوش های برای دیوار سوله هستند .

مراحل ساخت سوله سبک در گام های پایانی

پس از دیوار پوشی ، تقسیمات داخل سوله در صورت وجود انجام شده و نوبت به عایق کاری دیوار و سقف خواهد رسید . برای سازه های سردخانه موضوع عایق کاری از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است و باید دقت زیادی داشت . اما در مورد سازه های عادی حساسیت به آن اندازه نیست و میتوان با استاندارد های عادی و هزینه متناسب ، عایق کاری سازه را انجام داد . البته لازم به ذکر است که عایق کاری برای همه سازه ها اجباری نیست .

پس از عایق کاری دیوار و سقف ، میتوان به سراغ نصب تاسیسات و نهایتا زیبا سازی داخل و خارج سوله رفت . در نهایت اگر شخصی سازی هایی در داخل سازه انجام شود ( به سلیقه کارفرما ) سازه آماده تحویل است .

این مراحل در حالت کلی خدمت شما معرفی شدند اما در حقیقت ساعات کار و نیروی انسانی زیادی برای ساخت یک سازه تلاش می کنند . یکی از مهم ترین مراحل در ساخت سوله همانطور که گفته شد بخش طراحی است . همه کارفرمایان اکنون از سوله سازان انتظار دارند تا سوله های سبک بسازند . اما اشاره کردیم که حتی اگر سوله با حداقل وزن در هر متر مربع ساخته شود ، چنانچه محاسبات دقیق در مورد نحوه ایجاد فضای مفید در سازه انجام نشود ، ممکن است هزینه های چند برابری به شما تحمیل شود .

مجموعه سبک طرح یکی از شرکت های موفق در زمینه ساخت سوله های سبک با سابقه چندین ساله و ساخت هزاران متر مربع سوله های مختلف در کشور می باشد . شما عزیزان جهت استعلام قیمت ، مشاهده نمونه کارها ، مشاوره و همکاری با ما میتوانید از طریق پل های ارتباطی قرار داده شده در سایت با ما تماس گرفته و با کارشناسان گفتگو کنید . همه روزه جهت ارائه خدمات در خدمت شما عزیزان هستیم .

اجرای سوله های خرپایی نسل جدید ، برای سازه های صنعتی ، دامداری ، کارخانه ، سردخانه و تمامی سازه های فلزی توسط سبک طرح در کوتاه ترین زمان ممکن با حداقل هزینه .

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

بهرام :وزن سوله رو چجوری میشه دستکاری کرد که هزینه زیاد بیفته؟برای ما هزینه آخر خیلی زیاد شد میخوام دلیلشو بدونم یکی برامون سوله کارگاه ساخته هنوز تحویل هم نداده اما هزینه ساختو بخاطر قیمت اهن هرروز داره بیشتر میکنه

مدیر :سلام در این مورد حرف و حدیث زیاد هست اما بله خیلی اتفاق میفته که سوله ساز وزن بیشتری محاسبه کنه و هزینه بیشتر بشه

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود