تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
مدرن ترین روش های ساخت سوله - سبک طرح

مدرن ترین روش های ساخت سوله

مدیر    1 مرداد 1402    2نظر   

امروزه ساخت سوله به روش های مختلف انجام می‌شود و البته در این بین با خودنمایی سازه های فضایی نیز کمی اشتباهات در ایجاد تمایز بین سوله و سازه های فضایی بوجود آمده است . سوله یک سازه فلزی است که معمولا با سقف های شیب دار اجرا می شود ، سازه های فضایی نیز فلزی هستند که عموما دارای قوس بیشتری در سقف یا حتی ستون ها هستند .

سازه های سوله نیز ممکن است با سقف های شیب دار ساخته شوند اما خب این شیب در سازه های سوله کاملا مشخص است و به سادگی میتوان فهمید که این سازه یک سوله است و سازه فضایی نیست .

سازه های فضایی روش های مدرن تری برای ساخت سازه های فلزی هستند که در آنها علاوه بر فلز و پیچ و مهره که در سوله نیز وجود دارد ، از برخی اتصالات منعطف تر برای ایجاد قوس و شیب در سازه استفاده می شود .

جهت مشاوره و همچنین صحبت با کارشناسان می توانید همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ شب از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید
۰۹۱۴۰۸۵۶۰۰۱ ( مهندس فتح پور ) –  ۰۹۱۴۴۱۷۲۳۶۸ ( مهندس باهر )

این روش یعنی استفاده از سازه های فضایی روش مدرن تری برای ساخت سازه های فلزی است که در کشور ما نیز هم اکنون بسیار استفاده می شود اما با توجه به هزینه بالای ساخت این نوع از سازه ها و دایره کاربرد خاص آنها ، سازه های سوله شناخته شده تر هستند .

در صنعت سوله سازی نیز روش های مدرن برای ساخت سوله وجود دارند که میتوان بسیار با ظاهری بهتر ، و هزینه کمتر و مصالح مناسب تر یک سازه فلزی ایمن و استاندارد اجرا کرد . سازه های فلزی سوله امروزه به دو روش سوله سنگین و سوله سبک ساخته می شوند که البته سوله های سنگین عموما در یک حالت و سوله های سبک عموما در چند حالت اجرا می شوند .

مدرن ترین روش ساخت سوله های سبک

مدرن ترین و امروزی ترین روش ساخت سوله های سبک ، ساخت به روش خرپایی است ، که در این روش میتوان با حداقل هزینه و حداقل میزان مصرف فولاد ، بدون محدودیت در اندازه دهانه و همچنین ارتفاع سازه ، با کمترین میزان ستون یک سازه بسیار مناسب را اجرا کرد .

این تکنولوژی چندین سال است که در کشور ما نیز وجود دارد و جز روش های مدرن ساخت سوله است . البته در این روش نیز میتوان بسیار بهتر و بهینه تر عمل کرد . شرکت های سوله سازی بسیاری در کشور ما وجود دارد که میتوانند سازه های خرپایی را اجرا کنند اما مهم اینجاست که کدام سوله ساز چگونه و با استفاده از چه تخصصی این سازه را اجرا می نماید .

پس سوله سبک به معنی واحد و یک سازه نیست بلکه یک روش ساخت است که ممکن است شرکت های بسیاری با توجه به دانش و تخصص خود ، از محاسبات و طراحی های مختلف برای ساخت آن استفاده نمایند .

یکی از مهم ترین قسمت های ساخت سوله ، قسمت طراحی است و سازه هر اندازه که مدرن تر طراحی شود میتواند نمای بسیار زیبایی به زمینی که در آن واقع شده است دهد . طراحی سازه ها در برخی موارد مشابه است و مثلا برای سالن های ورزشی اکثر سازه ها از نوع شیب دار و تیر ورقی ساخته می شوند اما در سازه هایی همچون استخر میتوان از سقف های قوسی نیز استفاده کرد .

سازه های خرپایی مصرف فولاد را بین 30 تا 50 درصد در کل سازه کاهش خواهند داد و از این جهت کاهش هزینه های ساخت در تمامی ابعاد بسیار کاهش خواهد یافت . اول از همه هزینه فولاد کاهش خواهد یافت و از این جهت که هزینه فولاد امروزه سرسام آور است ، بسیار اهمیت دارد که نوع سازه شما چیست و چه محلی قرار است ساخته شود !

از آنجایی که سازه های سبک در مدت زمان کوتاهتری اجرا می شوند ، از این جهت دستمزد نیروی کاری و تعداد روز های کاری نیز کاهش خواهد یافت . از آنجایی که قطعات این سوله به سادگی قابل حمل و مونتاژ و دمونتاژ هستند . این نوع سازه ها به این دلیل که یا فاقد ستون هستند و یا تعداد ستون ها داخل آن حداقل است ، لذا میتوان از فضای داخل سازه بسیار بیشتر استفاده کرد .

همچنین اگر نیازمند کار با تجهیزات و ماشین آلات بزرگ و سنگین باشید ، در این سازه ها بسیار راحت تر خواهید بود . اجرای سقف برای این نوع از سازه ها بسیار راحت تر و با هزینه متناسب تر انجام می‌شود . یکی از بهترین پوشش هایی که میتوان برای سقف سازه استفاده کرد پوشش های ساندویچ پانل است که هم عایق هستند و هم میتوان در چندین ساعت آنها را روی سقف سازه اجرا کرد .

رنگ آمیزی ، برش و جوشکاری این نوع سازه ها در کارخانه و کارگاه بسیار سریع تر انجام می شود . ساخت این مدل از سازه ها نیاز به طراحی هوشمندانه دارد چرا که در این نوع از سازه ها ، تقسیم صحیح بار سازه در سوله بسیار مهم است و محاسبات فنی و ریاضی دقیق حتی به شکل دستی باید توسط مهندسین شرکت طراح و سازنده انجام شود .

این مدل از سازه ها مقاومت بسیار بالایی در برابر زمین لرزه و همچنین وزش بادهای شدید دارند و استحکام فنداسیون و اسکلیت این سازه بشدت بالاست . این نوع از سازه ها محدودیتی برای ساخت ندارند و میتوانید هم سازه های بزرگ و هم سازه های کوچک را توسط این نوع از سوله ها اجرا کنید . برخلاف سازه های سنگین تیرورقی که برای سازه های بزرگ قابل استفاده و اجرا نیستند ، سازه های سبک و بخصوص سازه های خرپایی را میتوان بدون محدودیت اجرا کرد .

این نوع از سازه ها ، مدرن ترین نسل سوله های فلزی هستند که تاکنون شناخته شده است . البته توجه داشته باشید که شاید در برخی موارد محدودیت هایی برای استفاده از این نوع سازه ها نیز باشد . برای مثال سازه های خرپایی بهترین نوع سوله های سبک هستند اما نوع دیگری از سازه های سبک به نام سازه های یو بی ام وجود دارند که محدودیت های بیشتری دارند و برای مثال نمیتوان از آنها جهت ساخت سازه هایی همچون مرغداری یا کمپ های بهداشتی و درمانی استفاده کرد .

مجموعه سبک طرح یکی از شرکت های متخصص در زمینه طراحی اصولی انواع سازه های سبک خصوصا سازه های خرپایی است که میتوانید تنها با یک تماس با مهندسین و متخصصین مجموعه سبک طرح و انجام یک جلسه مشاوره ، بهترین نوع سازه خود را اجرا نمائید .

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

بولوت :سقف سوله و داخلش هرچقد قشنگ تر باشه خب سوله هم جذاب تر میشه دیگه مگه روش ساختش هم مهمه؟توی این عکستون یه سوله ساده ساختن فقط خوشگل ترش کردن

مدیر :منظور از روش های مدرن ، ساخت سازه ها با روش های جدیدتر هست

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود