تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
سوله سنگین بسازیم یا نه - سبک طرح

سوله سنگین بسازیم یا نه

مدیر    2 مرداد 1402    2نظر   

امروزه سوله های سبک در بازار بسیار سروصدا کرده است و همانطور که ممکن است کمی اطلاعات داشته باشید این نوع از سوله ها هزینه بسیار کمتری نسب به برخی از انواع دیگر سازه ها داشته و در زمان سریع تری اجرا خواهند شد .

سوله ها در حالت کلی در دو دسته سوله های سبک و سنگین اجرا می شوند که در این مقاله در مورد سوله های سنگین صبحت خواهیم کرد . سوله سنگین یا همان سوله تیرورقی که از زمان های بسیار گذشته برای ساخت سازه های ورزشی ، کارگاهی ، کارخانه و … درکشور ما ساخته شده است با استفاده از تیرهای فولادی بزرگ و سنگین اجرا می شود که البته به دلیل وزن بالا و فشار تقسیم شده بر کل سازه ، نمیتوان آن را برای ساختمان هایی با دهانه بزرگ و ارتفاع بیشتر اجرا کرد و عملا غیر ممکن است که از این نوع سوله برای سازه های بزرگ استفاده کرد . در اینجا باید فقط از سازه های سبک در نوع خرپایی استفاده کنیم .

اما کاربرد سازه های تیرورقی چیست ؟

در توضیحاتی که در بخش مربوط به سوله سبک خدمتتان ارائه شده است ، گفته شده که این سازه ها هیچ مشکلی در استحکام ، ایمنی و نحوه اجرا ندارند و میتوان با خیال راحت از آنها استفاده کرد . با توجه به ویژگی های سوله های تیرورقی هنوز هم میتوان گفت که این نوع از سوله مستحکم ترین نوع سازه است .

سوله های تیرورقی از زمان های گذشته در کشور ما و تمامی کشورهای صنعتی اجرا شده است اما به دلیل همان محدودیت های اجرایی ، هزینه بالا و سختی در اجرا ، اکنون برای سازه های کوچک نیز از این سوله ها استفاده شده است .

اما طبق محاسبات به عمل آمده میتوان از سازه های تیرورقی برای سازه های کوچک تا متوسط استفاده نمود اما بشرطی که این کار توسط یک سوله ساز متخصص انجام شده و در مراحل طراحی و اجرا به شکلی عمل شود که هزینه تمام شده اختلاف زیادی با همان نوع سوله سبک برای سازه نداشته باشد .

با توجه به استحکام بسیار بالای این نوع از سوله ها ، هنوز هم بسیاری از کارفرمایان حتی با وجود افزایش هزینه های فولاد ، اصرار دارند تا سازه های آنها توسط سوله های تیرورقی اجرا شود .

سوله های تیرورقی نسبت به سازه های سبک ،زمان بیشتری برای ساخت در کارگاه و همچنین نصب و بخش ساخت فنداسیون نیاز دارند اما در هرصورت استحکام این سازه ها و عمر مفید آنها بسیار بالا است .

برای سازه های کوچک تا متوسط یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت ، سازه های تیرورقی هستند اما همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد ، هر سوله ساز ، قادر به اجرای صحیح این سازه ها در ابعاد کوچک به شکلی که اختلاف هزینه تمام شده آن با سازه سبک را کاهش دهد نیست لذا باید در این مورد تحقیقات و بررسی های درست نسبت به عملکرد سوله ساز را انجام شود .

مهم ترین ویژگی های سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی را با ویژگی شاخص آنها یعنی استحکام می شناسیم . با توجه به اینکه وزن سازه به دلیل استفاده از تیرهای ورقی فلزی سنگین بالا است لذا از این حهت باید یک فنداسیون مستحکم نیز اجرا شود که ترکیب این فنداسیون با مدل سازه ، یک سوله بسیار مستحکم را ایجاد خواهد کرد .

اجرای سقف این نوع از سازه های فلزی معمولا به شکل شیب دار انجام می شود اما در سال های اخیر سوله سازهای حرفه‌ای ، سقف های قوسی را نیز برای این نوع از سازه ها بدون مشکل اجرا می کنند پس محدودیت اجرای سقف های شیب دار به قوسی نیز در این سوله ها از میان برداشته شده است .

دیوار پوشی و پوشش سقف سوله های تیرورقی میتواند به سرعت انجام شود و سقف سازه نیز میتواند با عایق هایی مدرن تر همچنین ساندویچ پانل پوشش داده شود پس از جهت مصالح مصرفی نیز در این سوله ها مشکلی وجود نخواهد داشت .

اگر سازه شما از نوع کاربری های کارخانه‌ای باشد و قرار است داخل آن ماشین آلات سنگین تردد نموده و دستگاه هایی با تناژ وزنی بالا مستقر شوند ، بهترین گزینه جهت استحکام سازه با توجه به فعالیت های روزمره انجام شده در داخل آن استفاده از سوله نوع تیرورقی است .

در سوله های تیرورقی میتوان با ساخت بچه سوله به شکلی درست و اصولی ، هم از بار کلی سوله کاهش داد و هم کاربری آن را توسعه داد . اجرای بچه سوله در سازه های تیرورقی میتواند به بهترین شکل و بدون مشکل انجام شود .

عمر بالای این سازه ها نیز یکی دیگر از خصوصیات بارز آنهاست . با توجه به کیفیت فولاد مصرفی و همچنین پوشش سراسری تیرهای ستون و سقف از فولاد ، میتوان گفت عمر مفید این نوع از سوله ها در برابر شرایط محیطی و رطوبت و حتی آتش سوزی نسبت به سایر انواع سوله ها بسیار بسیار بیشتر است .

این نوع از سوله را میتوان برای انواع سالن های ورزشی از جمله فوتسال ، والیبال ، شنا ، باشگاه های رزمی ، انواع سالن های پرورشی همچون دامداری یا مرغداری ، سازه های کارگاهی و کارخانه‌ای و… اجرا کرد لذا از این جهت محدودتی وجود ندارد .

حتی برای ساخت سازه های سردخانه و همچنین سازه هایی که مربوط به امورات بهداشتی هستند نیز مشکلی وجود ندارد . این سوله در اکثر مناطق کشور میتواند مجوز ساخهت دریافت کند و همانند برخی سازه ها مثل سوله های یو بی ام ، محدودیت فراوان در اجرا برای مناطق و اقلیم های خاص را ندارند و میتوانید با خیالی راحت سازه خود را به مرحله اجرا برسانید .

جهت مشاوره و ساخت انواع سازه های تیرورقی سنگین میتوانید از طریق پل های ارتباطی با مجموعه سبک طرح در تماس بوده و در کوتاه ترین زمان سازه خود را به مرحله اجرا برسانید .

 

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

رضا جلائی مشتری :سلام یه سوله میخواستم اما نمیدونم از مدل سنگین بهتر میشه یا از مدل سبکش میشه راهنمایی کنید منو؟ممنونم

مدیر :سلام لطفا با دفتر مجموعه تماس بگیرید

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود