تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
روش های کاهش هزینه ساخت سوله - سبک طرح

روش های کاهش هزینه ساخت سوله

مدیر    16 , ژوئن , 2022    بدون نظر   

در این مقاله در رابطه با کلی ترین روش های کاهش هزینه ساخت سوله صحبت خواهیم کرد . امروزه با توجه به افزایش هزینه های ساخت و تولید و همچنین تورم موجود در تمامی بازار ها ، نسبت به گذشته شرایط در همه حوزه ها تا حدودی سخت شده است . یکی از مهم ترین بازار هایی که دچار نوسانات قیمت بسیار زیادی شد ، بازار مصالح و مواد اولیه بود چرا که یکی از دلایل افزایش قیمت محصول نهایی ، افزایش قیمت مواد اولیه است .

بخش ساخت و ساز نیز از این قاعده مستثنی نیست و با افزایش هزینه های تولید مصالح ، هزینه های ساخت و ساز ، اجرت و دستمزد و … نیز افزایش یافت . یکی از بخش های مهم در ساخت وساز ، صنعت سوله سازی بود که مستقیما تحت تاثیر نوسانات بازار فولاد است . ساخت سوله همواره از زمان گذشته تاکنون وجود داشته و بعد از این نیز وجود خواهد داشت چرا که برای ساخت سازه های بزرگ و احداث واحد هایی همچون سالن و تولیدی و دامداری و … مقرون به صرفه است . قیمت سوله نسبت به سایر سازه های مشابه به آن اقتصادی تر می باشد .

در چندین سال گذشته که تقریبا روند افزایش قیمت فولاد مشخص و در بازه های کمتری بود ، اکثر ساخت و ساز های بزرگ توسط سازه های سوله انجام می شد چرا که هزینه ساخت یک سالن ورزشی توسط سوله ، بسیار کمتر از ساخت به روش های دیگر است . اما با افزایش قیمت فولاد در طی چندین سال اخیر ، هزینه های مجموع ساخت سوله ها نیز افزایش پیدا کرد . اما بازهم این تغییرات و افزایش قیمت به قدری نیست که سایر روش های ساخت و ساز جایگزین سوله سازی شود .

اما درهر صورت سازندگان و کارفرمایان تمایل دارند تا هزینه های ساخت را کاهش داده و به نوعی مدیریت نمایند . در این بازار متاسفانه سوله سازهایی وجود دارند که عمدا یا غیر عمد باعث افزایش هزینه برای کافرما می شوند . در ادامه اصلی ترین دلایل مربوط به افزایش هزینه ساخت سوله و همچنین روش های کاهش هزینه ساخت سوله را مورد بررسی مختصر قرار دادیم .

دلایل عمدی و غیر عمدی افزایش هزینه ساخت سوله

از جمله دلایل عمدی که باعث افزایش هزینه های ساخت سوله می شود ، میتواند دست کاری در افزایش تناژ کلی سوله توسط سوله ساز باشد . به این معنی که سوله ساز هنگام بارگیری قطعات سوله توسط تریلی ، وزن آن را بیشتر از آنچه که هست ثبت کند . این موارد حقیقتا اتفاق افتاده و به این دلیل که سوله چیزی نیست که بتوان در محل ساخت توسط کارفرما روی باسکول برده شده و دقیقا وزن شود به همین دلیل در این مراحل میتواند توسط سوله ساز دست کاری شود .

از این جهت در اکثر مقالات بر روی این موضوع تاکید داشتیم که قبل از اقدام به هر کاری ، حتی اگر زمان اجرای پروژه شما نیز چند هفته به تاخیر افتاد ، مادامی که سوله ساز متخصص را پیدا نکردید اقدام به هزینه کردن نکنید چرا که اگر با مجری هایی که فاقد مهارت لازم در این زمینه هستند همکاری کنید ، چندین برابر بیشتر از چیزی که فکر می کنید متحمل هزینه اضافی خواهید شد .

دلایل دیگری همچون این مورد وجود دارند که عمدا توسط سوله ساز ممکن است انجام شده و باعث افزایش هزینه شوند . اما دلایل غیر عمدی نیز وجود دارند که این دلایل غیر عمد اکثرا از عدم مهارت و یا دانش ناکافی سوله ساز ناشی می شود . یکی از این موارد عدم داشتن مهارت کافی در طراحی می باشد .

اگر شما محل ساختی به متراژ 1000 متر مربع داشته باشید ، بسیار مهم است که سوله ساخته شده در این محل با چه طول , عرض و ارتفاعی اجرا شود تا نهایت بهینگی و اجرای درست را داشته باشد . ممکن است با توجه به شکل زمین سوله 10 * 100 اجرا شود و یا 20* 50 ( البته این یک مثال جهت روشن شدن موضوع است ) . در حالت های 10 * 100 و 20* 50 شرایط ساخت سازه کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و هزینه ساخت هر یک نیز تفاوت دارد در حالی که شما در همان 1000 متر قصد ساخت دارید و این سوله ساز است که با یک طراحی اصولی باعث عدم افزایش هزینه ساخت خواهد شد . ( البته عدم طراحی درست به شکل عمدی نیز میتواند از جمله دلایل افزایش هزینه در بخش عمد باشد ) .

داشتن یا نداشتن ستون میانی ، اجرای سوله به شکل یکپارچه یا به صورت چند سوله مجزای متصل به هم ، سقف شیب دار یا قوسی ، همگی مواردی هستند که ساده بنظر میرسند اما از جمله مواردی هستند که در روش های کاهش هزینه ساخت سوله جز گزینه های مهم هستند . اگر فضای مفید داخل سازه برای شما مهم است ، اگر نداشتن ستون میانی از جمله شرایط ساخت سازه شما باشد ، تمام این موارد باید توسط سوله ساز به شکل دقیق بررسی شده و نهایتا بر اساس یک طراحی صحیح ، نقشه کلی سازه شما تهیه شود . ستون ، ساختن سوله به شکل منفرد یا زوجی ، همگی بر روی افزایش و کاهش قیمت تاثیر زیادی دارند و این تاثیر به قدری نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد .

امروزه برای طراحی سازه از نرم افزار های قدرتمند در کنار محاسبات دقیق استفاده می شود و این کار برای سوله سازان خوش نام بسیبار مهم است چرا که با داشتن یک نمونه کار خوب ، به اعتبار و تخصص آنها روز به روز افزوده خواهد شد .

گزینه بعدی که در افزایش قیمت غیر عمد میتواند اشاره شود ، ساخت سازه با وزن زیاد است . این مورد یکی از گزینه هایی است که مجدد به تخصص سوله ساز مربوط است . بد نیست بدانید که سوله های سبک به تنهایی سبک نیستند و باید این سوله ها را سبک ساخت . در حال حاضر در کشور ما رقابت بر سر این موضوع بسیار بالا است و سوله سازان هر روز در تلاش هستند تا با روش های مختلف و البته اصولی و درست ، وزن سوله ها را سبک و اقتصادی کنند .

هر اندازه وزن سازه در هر متر کاهش یابد ( حنی 1 کیلوگرم ) میتواند در تناژ های بالا باعث کاهش هزینه بسیار زیادی شود . در حال حاضر سوله های سبک با اوزان مختلف همچون 21 ، 22 ، 23 کیلوگرم و … در هر متر مربع ساخته می شوند .

بهترین روش های کاهش هزینه ساخت سوله ؟

اگر موارد بالا را بخوبی مطالعه کرده باشید حتما خودتان به این نتیجه مهم رسیدید که اکثر روش های کاهش هزینه ساخت سوله مربوط به سوله ساز و تخصص کافی او در زمینه اجرای اصولی سازه است .

نحوه طراحی کلی سازه ، ستون های میانی ، منفرد یا زوجی بودن سازه که همگی در بالا ذکر شدند و نهایتا یک موضوع مهم به نام نوع سوله . همه این موارد نهایتا به نوع سوله مربوط خواهد بود . اگر متراژ سازه شما بسیار وسیع باشد مطمئنا دیگر سوله ساز قادر به اجرای سوله با نوع تیرروقی نیست و باید حتما سازه سبک ساخته شود ( برای سازه های بزرگ حتما از نوع خرپایی سوله های سبک استفاده کنید در غیر اینصورت چندین برابر هزینه اضافی متحمل خواهید شد ) .

ضمن اینکه سوله های سبک اساسا برای راحتی در ساخت ساختمان هایی با متراژ بزرگ ، سقف های با ارتفاع بلند و کاهش هزینه های ساخت و ساز ظهور کردند . در کل ساخت به کمک سوله های سبک روشی بسیار مناسب ، ارزان قیمت تر ، بهینه تر و سریع تر است .

الیته ممکن است برای سازه های کوچک تا متوسط با توجه به شرایط کلی سازه از سوله های تیرورقی نیز استفاده شود که مجدد به توانایی و تخصص سوله ساز مربوط است . پس همیشه نمیتوان گفت حتما اگر سازه را با سوله های سبک اجرا کنیم هزینه کمتری داریم . در این موارد باید تمامی گزینه هایی که در بالا ذکر شدند ( و البته همه موارد نیستند و تنها مهم ترین و تاثیر گذار ترین آنها می باشند ) را درنظر داشته باشید . جهت همکاری با مجموعه سبک طرح میتوانید همه روزه از طریق پل های ارتباطی قرار داده شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

15 + دوازده =

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود