تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
روش های کاهش هزینه ساخت سوله - سبک طرح

روش های کاهش هزینه ساخت سوله

مدیر    26 خرداد 1401    بدون نظر   

در این مقاله در رابطه با کلی ترین روش های کاهش هزینه ساخت سوله صحبت خواهیم کرد . امروزه با توجه به افزایش هزینه های ساخت و تولید و همچنین تورم موجود در تمامی بازار ها ، نسبت به گذشته شرایط در همه حوزه ها تا حدودی سخت شده است . یکی از مهم ترین بازار هایی که دچار نوسانات قیمت بسیار زیادی شد ، بازار مصالح و مواد اولیه بود چرا که یکی از دلایل افزایش قیمت محصول نهایی ، افزایش قیمت مواد اولیه است .

بخش ساخت و ساز نیز از این قاعده مستثنی نیست و با افزایش هزینه های تولید مصالح ، هزینه های ساخت و ساز ، اجرت و دستمزد و … نیز افزایش یافت . یکی از بخش های مهم در ساخت وساز ، صنعت سوله سازی بود که مستقیما تحت تاثیر نوسانات بازار فولاد است . ساخت سوله همواره از زمان گذشته تاکنون وجود داشته و بعد از این نیز وجود خواهد داشت چرا که برای ساخت سازه های بزرگ و احداث واحد هایی همچون سالن و تولیدی و دامداری و … مقرون به صرفه است . قیمت سوله نسبت به سایر سازه های مشابه به آن اقتصادی تر می باشد .

در چندین سال گذشته که تقریبا روند افزایش قیمت فولاد مشخص و در بازه های کمتری بود ، اکثر ساخت و ساز های بزرگ توسط سازه های سوله انجام می شد چرا که هزینه ساخت یک سالن ورزشی توسط سوله ، بسیار کمتر از ساخت به روش های دیگر است . اما با افزایش قیمت فولاد در طی چندین سال اخیر ، هزینه های مجموع ساخت سوله ها نیز افزایش پیدا کرد . اما بازهم این تغییرات و افزایش قیمت به قدری نیست که سایر روش های ساخت و ساز جایگزین سوله سازی شود .

اما درهر صورت سازندگان و کارفرمایان تمایل دارند تا هزینه های ساخت را کاهش داده و به نوعی مدیریت نمایند . در این بازار متاسفانه سوله سازهایی وجود دارند که عمدا یا غیر عمد باعث افزایش هزینه برای کافرما می شوند . در ادامه اصلی ترین دلایل مربوط به افزایش هزینه ساخت سوله و همچنین روش های کاهش هزینه ساخت سوله را مورد بررسی مختصر قرار دادیم .

دلایل عمدی و غیر عمدی افزایش هزینه ساخت سوله

از جمله دلایل عمدی که باعث افزایش هزینه های ساخت سوله می شود ، میتواند دست کاری در افزایش تناژ کلی سوله توسط سوله ساز باشد . به این معنی که سوله ساز هنگام بارگیری قطعات سوله توسط تریلی ، وزن آن را بیشتر از آنچه که هست ثبت کند . این موارد حقیقتا اتفاق افتاده و به این دلیل که سوله چیزی نیست که بتوان در محل ساخت توسط کارفرما روی باسکول برده شده و دقیقا وزن شود به همین دلیل در این مراحل میتواند توسط سوله ساز دست کاری شود .

از این جهت در اکثر مقالات بر روی این موضوع تاکید داشتیم که قبل از اقدام به هر کاری ، حتی اگر زمان اجرای پروژه شما نیز چند هفته به تاخیر افتاد ، مادامی که سوله ساز متخصص را پیدا نکردید اقدام به هزینه کردن نکنید چرا که اگر با مجری هایی که فاقد مهارت لازم در این زمینه هستند همکاری کنید ، چندین برابر بیشتر از چیزی که فکر می کنید متحمل هزینه اضافی خواهید شد .

دلایل دیگری همچون این مورد وجود دارند که عمدا توسط سوله ساز ممکن است انجام شده و باعث افزایش هزینه شوند . اما دلایل غیر عمدی نیز وجود دارند که این دلایل غیر عمد اکثرا از عدم مهارت و یا دانش ناکافی سوله ساز ناشی می شود . یکی از این موارد عدم داشتن مهارت کافی در طراحی می باشد .

اگر شما محل ساختی به متراژ 1000 متر مربع داشته باشید ، بسیار مهم است که سوله ساخته شده در این محل با چه طول , عرض و ارتفاعی اجرا شود تا نهایت بهینگی و اجرای درست را داشته باشد . ممکن است با توجه به شکل زمین سوله 10 * 100 اجرا شود و یا 20* 50 ( البته این یک مثال جهت روشن شدن موضوع است ) . در حالت های 10 * 100 و 20* 50 شرایط ساخت سازه کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و هزینه ساخت هر یک نیز تفاوت دارد در حالی که شما در همان 1000 متر قصد ساخت دارید و این سوله ساز است که با یک طراحی اصولی باعث عدم افزایش هزینه ساخت خواهد شد . ( البته عدم طراحی درست به شکل عمدی نیز میتواند از جمله دلایل افزایش هزینه در بخش عمد باشد ) .

داشتن یا نداشتن ستون میانی ، اجرای سوله به شکل یکپارچه یا به صورت چند سوله مجزای متصل به هم ، سقف شیب دار یا قوسی ، همگی مواردی هستند که ساده بنظر میرسند اما از جمله مواردی هستند که در روش های کاهش هزینه ساخت سوله جز گزینه های مهم هستند . اگر فضای مفید داخل سازه برای شما مهم است ، اگر نداشتن ستون میانی از جمله شرایط ساخت سازه شما باشد ، تمام این موارد باید توسط سوله ساز به شکل دقیق بررسی شده و نهایتا بر اساس یک طراحی صحیح ، نقشه کلی سازه شما تهیه شود . ستون ، ساختن سوله به شکل منفرد یا زوجی ، همگی بر روی افزایش و کاهش قیمت تاثیر زیادی دارند و این تاثیر به قدری نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد .

امروزه برای طراحی سازه از نرم افزار های قدرتمند در کنار محاسبات دقیق استفاده می شود و این کار برای سوله سازان خوش نام بسیبار مهم است چرا که با داشتن یک نمونه کار خوب ، به اعتبار و تخصص آنها روز به روز افزوده خواهد شد .

گزینه بعدی که در افزایش قیمت غیر عمد میتواند اشاره شود ، ساخت سازه با وزن زیاد است . این مورد یکی از گزینه هایی است که مجدد به تخصص سوله ساز مربوط است . بد نیست بدانید که سوله های سبک به تنهایی سبک نیستند و باید این سوله ها را سبک ساخت . در حال حاضر در کشور ما رقابت بر سر این موضوع بسیار بالا است و سوله سازان هر روز در تلاش هستند تا با روش های مختلف و البته اصولی و درست ، وزن سوله ها را سبک و اقتصادی کنند .

هر اندازه وزن سازه در هر متر کاهش یابد ( حنی 1 کیلوگرم ) میتواند در تناژ های بالا باعث کاهش هزینه بسیار زیادی شود . در حال حاضر سوله های سبک با اوزان مختلف همچون 21 ، 22 ، 23 کیلوگرم و … در هر متر مربع ساخته می شوند .

بهترین روش های کاهش هزینه ساخت سوله ؟

اگر موارد بالا را بخوبی مطالعه کرده باشید حتما خودتان به این نتیجه مهم رسیدید که اکثر روش های کاهش هزینه ساخت سوله مربوط به سوله ساز و تخصص کافی او در زمینه اجرای اصولی سازه است .

نحوه طراحی کلی سازه ، ستون های میانی ، منفرد یا زوجی بودن سازه که همگی در بالا ذکر شدند و نهایتا یک موضوع مهم به نام نوع سوله . همه این موارد نهایتا به نوع سوله مربوط خواهد بود . اگر متراژ سازه شما بسیار وسیع باشد مطمئنا دیگر سوله ساز قادر به اجرای سوله با نوع تیرروقی نیست و باید حتما سازه سبک ساخته شود ( برای سازه های بزرگ حتما از نوع خرپایی سوله های سبک استفاده کنید در غیر اینصورت چندین برابر هزینه اضافی متحمل خواهید شد ) .

ضمن اینکه سوله های سبک اساسا برای راحتی در ساخت ساختمان هایی با متراژ بزرگ ، سقف های با ارتفاع بلند و کاهش هزینه های ساخت و ساز ظهور کردند . در کل ساخت به کمک سوله های سبک روشی بسیار مناسب ، ارزان قیمت تر ، بهینه تر و سریع تر است .

الیته ممکن است برای سازه های کوچک تا متوسط با توجه به شرایط کلی سازه از سوله های تیرورقی نیز استفاده شود که مجدد به توانایی و تخصص سوله ساز مربوط است . پس همیشه نمیتوان گفت حتما اگر سازه را با سوله های سبک اجرا کنیم هزینه کمتری داریم . در این موارد باید تمامی گزینه هایی که در بالا ذکر شدند ( و البته همه موارد نیستند و تنها مهم ترین و تاثیر گذار ترین آنها می باشند ) را درنظر داشته باشید . جهت همکاری با مجموعه سبک طرح میتوانید همه روزه از طریق پل های ارتباطی قرار داده شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود