تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
دفترچه محاسبات سوله چیست - سبک طرح

دفترچه محاسبات سوله چیست

مدیر    21 خرداد 1401    بدون نظر   

یکی از ملزومات بسیار مهم در صنعت سوله سازی دفترچه محاسبات سوله است . دفترچه محاسبات سوله صرفا برای مجری طرح نیست بلکه حقی مسلم برای شما است تا بتوانید اطمیان لازم از ساخت سوله اصولی را کسب کنید . همچنین لازم به ذکر است که میتوانید جهت استعلام قیمت سوله و کسب اطلاعات بیشتر از طریق پل های ارتباطی با مجموعه سبک طرح مشاوره نمائید . قبلا در مقاله سوله چیست به توضیح کلیات این نوع از سازه های فلزی پرداختیم .

دفترچه محاسبات در شکل واقعی به صورت یک دفترچه است که سیر تا پیاز مشخصات سوله ساخته شده در داخل آن باید تنظیم شود . وقتی کلمه سیر تا پیاز استفاده می کنیم بدین معنی است که تمامی مشخصات چه در مراحل طراحی ( از نرم افزار های طراحی گرفته ) و چه در مرحله پیاده سازی و اجرا باید در داخل آن اشاره شود . اگر شما آشنایی کلی با مواردی که در دفترچه محاسبات سوله نگارش می شود داشته باشید میتوانید اطمینان کامل از امنیت و استاندارد های سازه داشته باشید . حقیقتا موضوع دفترچه محاسبات یکی از گزینه هایی است که میتوان در داخل آن دست برده و تغییراتی را به ضرر مشتری انجام داد . اما اگر به نکات ارائه شده در ادامه دقت کنید میتوانید تا حد زیادی از ساخت اصولی سوله خود اطمینان کسب کنید .

از جمله مهم ترین موارد که باید در دفترچه محاسبات به آنها اشاره شود بدین شرح است :

  • مشخصات دقیق محل ساخت سوله ( محل احداث )
  • مسخصات ابعاد سوله ، طول و عرض ارتفاع دقیقا مشخص شود
  • اگر سوله دارای طبقه و یا بچه سوله باشد حتما باید مشخصات آن درج شود
  • نوع سوله ساخته شده ( خرپایی ، تیرورقی و … )
  • بارهای وارد بر سوله که از جمله مهم ترین آنها بار برف ، بار باد و زلزله است
  • مصالح استفاده شده برای کل سازه
  • نرم افزار هایی که برای طراحی سوله به کار رفته است
  • تناژ کلی سازه ( که بیشتر مربوط به بخش های فولادی و قطعات سوله است )

این موارد از جمله موارد کلی و مهم ترین در دفترچه محاسبات هستند که لازم به ذکر است . توجه داشته باشید که مورد آخر یعنی تناژ سازه میتواند دستکاری شود و ممکن است سوله ساز اگر کار خود را درست انجام ندهد هنگام بارگیری قطعات جهت انتقال به محل ساخت سوله ، وزن بیشتری را لحاظ کند . لذا سعی کنید تا در اکثر مراحل ساخت سازه ، خودتان نظاره گر و به نوعی کنترل کننده باشید . هر اندازه که سوله ساز مورد اطمینان شما باشد ، این حق برای شما وجود دارد که هرگونه سوال و ابهامی را برطرف نمائید . خجالت کشیدن در این مورد بسیار به ضرر شما خواهد بود .

دفترچه محاسبات سوله چه زمان مورد تایید است ؟

مواردی که در بالا اشاره شدند کلیات دفترچه محاسبات بودند اما سوال مهم اینجاست که ما چه زمانی باید اطمینان حاصل کنیم که سوله ما یک دفترچه محاسبات استاندارد دارد ؟ دفترچه محاسبات در گام اول توسط سوله ساز تهیه می شود و حتی ممکن است به شما نیز نشان داده شود اما تنها با یک روش میتوان اطمینان داشت که این سوله با مشخصات صحیح و محاسبات درست اجرا شده است و آن هم زمانی است که دفترچه محاسبات سوله به تایید نطام مهندسی شهر یا استان رسیده باشد .

خوشبختانه در این زمینه نطام مهندسی عملکر بسیار خوبی دارد و اگر هرگونه موردی در دفترچه محاسبات وجود داشته باشد که با ارائه های نظام مهندسی مغایر باشد ، نمیتوان دفترچه را تایید و سازه را به مرحله اجرا رساند .

با توجه به اینکه سوله ها در اقلیم های مختلف ساخته می شون لذا برای هر منطقه از لحاظ جغرافیایی میزان بار برف ، باد و زلزله متفاوت است . نطام مهندسی طی محاسبات چندین  ساله ( که البته هر سال نیز همین محاسبات انجام می شود ) ، مشخصاتی خاصی را برای هر منطقه اعلام نموده است که باید در انجام محاسبات سوله لحاظ شود .

برای مثال اگر نظام مهندسی برای شهر تهران میزان بار برف را در منطقه خاصی برابر 1 اعلام کند به این معنی است که باید در محاسبات سوله ، در نظر داشت که سازه مخصوصا در قسمت سقف باید تحمل بار 1 متر برف را داشته باشد . اگر به میزان 1 متر برف بر روی سازه بارش کند ، نباید هیچگونه مشکلی در تحمل بار وجود داشته باشد و سازه نشست کند !

همین موارد کوچک اگر هنگام انجام محاسبات به درستی لحاظ شوند ، اطمینان خواهید داشت که سوله شما مطابق با استاندارد های آب و هوایی منطقه اجرا شده است . بسیار بودن سازه هایی که متاسفانه با محاسبات غیر اصولی و یا حتی بدون دفترچه محاسبات ساخته شدند و در مدت بسیار کوتاهی نشست نمودند . از جمله یکی از موارد میتواند کارخانه حوله ایران باشد که سال های گذشته به دلیل افزایش فشار وارد بر سقف سازه ، در قسمت های زیادی نشست نمود .

اگر سوله ساز ، یک دفترچه محاسبات سوله از قبل آماده شده را به شما ارائه کرد حتما نسبت به استعلام صحت آن از نظام مهندسی اقدام کنید . از آنجایی که هر سوله با سوله دیگر متفاوت است پس نتیجه این است که دفترچه های محاسبات هم با یکدیگر فرق دارند . از لحاظ مشخصات محل ساخت ، نوع سوله ، مصالح و … لذا دقت داشته باشید که دفترچه محاسبات سوله شما باید دقیقا برای سازه شما به شکل کامل تنظیم شود .

بالاتر اشاره شد که نظام مهندسی شهر یا استان ، اطلاعاتی را در رابطه با اعداد و ارقامی که باید در محاسبات سوله لحاظ شود در اختیار سوله ساز قرار میدهد . یکی از این اطلاعات که بسیار مهم هستند جدول خطر پذیری سازه ها می باشد . در زیر یک نمونه ساره از این جدول را مشاهده می کنید :

 جدول خطر پذیری سازه

دسته خطر پذیری نوع کاربری ساختمان ها و سایر سازه ها
1 بیمارستان و درمانگاه ، نیروگاه و تاسیسات برق ، برج
مراقبت فرودگاه ، مرکز مخابرات ، رادیو و تلویزیون ، تاسیسات انتظامی
2 مدرسه ، مسجد ، استادیوم ، سینما و تئاتر ، سالن های اجتماعات
3 ساختمان مسكونی ، اداری و تجاری ، هتل ، انبار
4 انبارهای کشاورزی و سالن های مرغداری و سایر سازه های موقتی که
مدت بهره برداری از آن ها کمتر از دو سال می باشد

سازه هایی که عموما ساخته می شوند از دسته ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری ، هتل و انبار هستند ، این سازه ها در دسته 3 قرار گرفتند و به این معنی است که خطر پذیری بالاتری دارند . این جدول تنها یک نمونه از جداول ارائه شده توسط نظام مهندسی است . در ادامه این مقاله مطالب تکمیلی بیشتری دررابطه با دفترچه محاسبات سوله ارائه خواهیم نمود .

اشتراک :
در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود