تبریز، جاده تبریز-آذرشهر، بعد از پل پتروشیمی، کوی صنعتی سهند، دوازده متری دوم، پلاک 8، تلفن تماس: 04134219790
بچه سوله چیست و چگونه ساخته می شود - سبک طرح

بچه سوله چیست و چگونه ساخته می شود

مدیر    3 مرداد 1402    2نظر   

تا امروز در مقالات سایت از سوله سبک و البته کلا از خود سوله ها صحبت شده است اما امروز قصد داریم تا از یک سازه دیگر به نام بچه سوله صحبت کنیم که به نوعی وابسته به سازه اصلی است .

برای اینکه یک بچه سوله ساخته شود حتما باید یک سازه اصلی وجود داشته باشد تا بتوان درکنار آن بچه سوله احداث کرد . بچه سوله یک سازه عموما کوچک تر است که در یک طرف یا دوطرف سازه اصلی در قسمت چپ یا راست آن ساخته می‌شود . بچه‌ سوله در انگلیسی به‌صورت Lean To خوانده می‌شود و اشاره به تکیه کردن بنایی کوچک به یک بنای بزرگتر از خود را دارد.

عموما در سازه های تیرورقی این مورد را یشتر شاهد هستیم که در کنار سازه اصلی یک بچه سوله نیز وجود دارد . ساختن بچه سوله برای سازه اصلی میتواند از چندین جهت بسیار کاربردی باشد .

کاربردهای اصلی بچه سوله

ساختن بچه سوله در کنار سازه اصلی ، باعت کاهش بار سازه اصلی خواهد شد و از این جهت برای کاهش وزن وارد بر فنداسیون و کل سازه میتوان از آن برای تقسیم بار استفاده کرد .

مطمئنا واضح است که با ساخت بچه سوله ، فصای بیشتری برای کاربری سازه خواهیم داشت . معمولا در انبار های تره بار و سازه هایی از این دست شاهد این موضوع هستیم که در کنار سوله اصلی ، یک بچه سوله برای راه انداری غرفه های فروش اجرا می شود .

بچه سوله یکی از فاکتورهایی است که قبل از ساخت سوله باید مدنظر داشته باشید . سوله ساز ممکن است در جلسه اول مشاوره و قبل از ساخت سوله از شما بپرسد که آیا در آینده سازه شما بچه سوله خواهد داشت و یا از ابتدا بچه سوله نیز در سازه شما وجود خواهد داشت یا خیر ! چرا که یکی از دلایل افزایش یا کاهش قیمت سوله شما وجود یا عدم وجود بچه سوله است .

بچه سوله میتواند در یک طرف یا دو طرف سازه ساخته شود یعنی هم در سمت چپ هم در سمت راست و یا در هردو سمت پس از این جهت محدودیتی وجود ندارد . بچه سوله را میتوان در ابتدا همراه سازه اجرا نکرده و بعدا به سوله اضافه کرد .

اگر بچه سوله کوچکتر از سازه اصلی خصوصا از نظر ارتفاع ساخته نشود ، دیگر بچه سوله نیست و تقریبا میتوان آن را یک سازه مجزا در نظر گرفت و کل سازه را یک سازه دوقلو تصور کرد ( درصورت ساخته شدن یک عدد بچه سوله ) . اگر از جنبه ریاضی به این قضیه نگاه کنیم اینگونه گفته شده که اگر مساحت بچه سوله از 60% مساحت کل سازه بیشتر باشد ، دیگر این سازه بچه سوله نیست .

نکات مهم در مورد ساخت بچه سوله

از آنجایی که سازه های استاندارد باید دارای دفترچه محاسبات باشند ، از این جهت وجود یا عدم وجود بچه سوله نیز باید در دفترچه محاسبات درج شود . اگر بعدا قرار است تا بچه سوله برای سازه ساخته شود لازم است تا مراحل مربوط به اخذ مجوز آن نیز انجام شود .

هزینه ساخت بچه سوله مسلما از سازه اصلی کمتر خواهد بود . نکته مهم که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که عموما بچه سوله باید از نوع سازه اصلی شما باشد یعنی اگر سازه شما تیرورقی است بچه سوله نیز باید به روش تیرورقی ساخته شود .

ساخت بچه سوله حدالامکان باید توسط شرکت مجرب سازه اصلی انجام شود چراکه شناخت بهتری نسبت به سازه شما دارند .

برای بچه سوله باید دهانه و درب ورود و خروجی مجزا در نظر گرفته شود و نمیتوان از داخل سوله اصلی به بچه سوله درب میانی ایجاد کرد مگر در شرایط خاص . همچنین تهویه بچه سوله نیز باید به شکل مجزا و مطبوع انجام شود .

عایق کاری بچه سوله نیز دقیقا همانند سازه اصلی باید انجام شود . پوشش سقف سازه نیز به همین ترتیب !

بچه سوله همواره باید به سوله اصلی چسبیده باشد چرا که به نوعی باید این سازه به سوله اصلی تکیه کند و اگر بچه سوله کاملا مجزا از سوله ساخته شود دیگر بچه سوله نیست . ابعاد دهانه و همچنین ارتفاع بچه سوله باید طبق محاسبات صحیح و متناسب با سازه اصلی ساخته شود .

اگر بچه سوله از همان ابتدا قرار است در کنار سازه اصلی ساخته شود ، بهتر است تا ساخت آن ، موازی با سازه اصلی انجام شود .

انواع روش های اجرای بچه سوله

  • روش اول ساخت بچه سوله یک طرفه با سقف شیب دار یک طرفه

در این روش بچه سوله در یک سمت از سازه اصلی اجرا می شود اما بچه سوله دارای یک طرف سقف است به این شکل که یک سوله را از لحاظ طولی از وسط نصف کرده باشیم و آن را از یک طرف به سازه اصلی چسبانده باشیم که دارای یک دیوار مشترک هستند .

  • روش دوم ساخت بچه سوله دو طرفه با سقف شیب دار یک طرفه

این حالت مشابه حالت اول است با این تفاوت که دو عدد بچه سوله در کنار سازه اصلی داریم یکی در سمت چپ و یکی در سمت راست سازه .

  • روش سوم ساخت بچه سوله یک طرفه با سقف شیب دار دو طرفه

در این حالت بچه سوله در یک طرف از سازه اجرا می شود اما سقف آن از هر دو طف شیب دار است و بدین شکل است که سایز کوچک تر سازه اصلی را در کنار آن ساخته باشیم . در این حالت نیز سازه کوچک تر باز هم به سازه اصلی متصل بوده و دارای دیوار طولی مشترک هستند .

  • روش چهارم ساخت بچه سوله دو طرفه با سقف شیب دار دو طرفه

این حالت نیز مشابه حالت سوم است و بچه سوله در دو طرف از سازه اجرا خواهد شد .

بسته به نوع پروژه تصمیم گرفته خواهد شد که چه نوع بچه سوله‌ای باید در کنار سازه شما اجرا شود . جهت ساخت انواع سازه های فلزی میتوانید از طریق پل های ارتباطی با مهندسین و متخصصین مجموعه سبک طرح در ارتباط باشید .

اشتراک :
نظرات ارزشمند شما

بچه سوله :تصاویر بیشتری قرار میدادیم کاش از بچه سوله

مدیر :سلام حتما قرار داده میشه چشم

در بهبود این مقاله شریک باشید

©1400 - سبک طرح ، حقوق انتشار محفوظ است

طراحی سایت و سئو توسط سئو نود